Ovacemi ve stoje skončila polská premiéra Havlovy hry Odcházení

Ve Varšavě měla polskou premiéru nejnovější hra Václava Havla Odcházení. Uvedlo ji varšavské divadlo Ateneum, které tím slaví 80. výročí svého založení. Slavnostní premiéry se zúčastnil také autor - Václav Havel s chotí Dagmar - a plejáda polských politiků, herců a přátel manželů Havlových.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Havel - dramatik

Václav Havel - dramatik | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

Havlovo Odcházení v hledišti pozorně sledovali například Lech Walesa nebo bývalý premiér Tadeusz Mazowiecki, kteří si obtížnost odchodu z vysoké funkce prožili na vlastní kůži.

"Já jsem nechtěl jenom vystihnout nějaké poměry v politice konkrétní. Mě šlo spíš o existenciální téma obecně. Člověka, který ztratí jakési postavení a začne se mu hroutit celý svět. A to nemusí být jenom politik," uvedl Václav Havel.

Polsko je po Velké Británii druhou zemí, kde se hraje nejnovější hra Václava Havla. Autor je s uvedením inscenace v Ateneu spokojený: "Mě to přišlo velmi zajímavé, dobré. Zprvu jsem si musel zvykat na to, že je tam škrtnutý autorský hlas. Ale posléze jsem zjistil, že to nevadí, že to má větší spád. A některé herecké výkony byly podle mě výborné. A i ta scéna je hezká."

V Česku se Havlovo Odcházení hraje v Praze, Brně a na scéně polského divadla v Českém Těšíně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na slavnostní premiéře byla řada zajímavých hostů. S mikrofonem se mezi ně vydal i zpravodaj Českého rozhlasu Martin Dorazín.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme