OVĚŘOVNA: Protiruské sankce Moskvě neškodí, tvrdí Daily Mail. Dokazuje to ale tři roky starou fotkou

Britský deník Daily Mail tvrdí, že Rusku sankce nijak neubližují. Autorka článku Sue Reidová to dokazuje srovnáním prázdných regálů supermarketu v Bristolu a naopak regálů plných čerstvé zeleniny údajně v ruském městě Perm. Jenže srovnává aktuální fotky z Británie se tři roky starou fotkou farmářských trhů v Moskvě.

OVĚŘOVNA! Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle britského deníku Daily Mial sankce Rusku nijak neubližují, používá pro to však tři roky starou fotografii z Velké Británie

Podle britského deníku Daily Mial sankce Rusku nijak neubližují, používá pro to však tři roky starou fotografii z Velké Británie | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Článek vyšel 7. března a hned v úvodu je velká fotografie prázdného regálu se zeleninou. Dále se dočteme, že se jedná o supermarket Asda Filton v Bristolu. V tomto městě obchod skutečně je a interiér na fotografii odpovídá tomu, jak supermarkety tohoto řetězce vypadají. Na fotografii je navíc vodoznak tiskové agentury SWNS, která má pobočku v Bristolu.

Narazili jste na Dezinformaci?

Vážení čtenáři, pokud byste na sociálních sítích narazili informaci, u které si nejste jistí její pravdivostí, pošlete ji na e-mailovou adresu overovna@rozhlas.cz. Server iROZHLAS.cz se ji za vás pokusí ověřit. Už ověřené informace naleznete zde.

Řetězec Asda společně s obchody Morrisons na konci února oznámily, že kvůli nedostatku zeleniny omezují množství, které si zákazníci mohou koupit. Chybějící zeleninu způsobila souhra energetické krize, změny klimatu i brexit.

Autorka Sue Reidová v článku Daily Mail ale tvrdí, že Rusko má naopak hojnost a sankce, které na něj uvalil Západ, nefungují. Tvrzení umocňuje fotografií regálu plného čerstvé zeleniny. Na cedulkách jsou popisy v azbuce. V popisku fotografie autorka tvrdí, že se jedná o supermarket v ruském městě Perm v blízkosti pohoří Ural. A to podle Sue Reidové jasně dokazuje, že Rusové žádným nedostatkem netrpí.

Fotky z pandemie

Fotografie je ale daleko starší, než tvrdí článek Daily Mail. Přes Google vyhledávač se dá nalézt článek z oblastních novin Západního správního obvodu v Moskvě. Text i fotografie jsou z 22. července roku 2020. Článek popisuje farmářské trhy v oblasti a za kolik si místní zeleninu můžete koupit. Článek doplňují i další fotografie, na kterých mají lidé roušky. Bylo to totiž první léto po vypuknutí pandemie koronaviru.

Rusko zabránilo svému ekonomickému úpadku nalezením nových trhů, vysvětluje Švejnar

Číst článek

K článku v britském Daily Mail je připojená galerie ještě dalších fotek z ruských supermarketů. U těch však nelze jasně říct, odkud a z jaké doby jsou. Na některých mají však zákazníci nebo pracovníci supermarketu nasazené roušky. Jejich plošné nošení Rusko zrušilo už loni.

Radiožurnál oslovil redakci Daily Mail, aby záměnu vysvětlila, ale do vydání textu nepřišla žádná reakce.

Článek nebo obrázek článku s titulkem a fotografiemi regálů se zatím objevuje hlavně na sociální síti Telegram, kde má v některých rusky mluvicích skupinách desítky tisíc zhlédnutí. Postupně se dostává i do českého prostředí a sdílí jej na Twitteru účty, které dlouhodobě podporují Rusko a opakují ruskou propagandu.

Evropská unie uvalila na Rusko už deset balíků sankcí, ten poslední na konci února. Nová opatření zasáhnou banky, export technologií využitelných pro vojenské účely nebo vývoz ruských surovin. Experti se shodují, že sankce mají střednědobý až dlouhodobý dopad. 

Jana Magdoňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme