OVĚŘOVNA: Zalužnyj nedostal úplatek 53 milionů dolarů, jak tvrdí video napodobující styl BBC

Na sítí X koluje dezinformace, že bývalý vrchní velitel ozbrojených sil na Ukrajině Valerij Zalužnyj získal 53 milionů dolarů a velvyslanecký post v Londýně výměnou za to, že se stáhne z domácí politiky a nebude mít ambice kandidovat na ukrajinského prezidenta. Video zobrazující Zalužného napodobuje grafikou příspěvky britské veřejnoprávní stanice BBC na sociálních sítích. Žádné podobné video ale stanice nikdy nevydala.

OVĚŘOVNA! Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ověřovna

Ověřovna | Zdroj: koláž iRozhlas.cz

„Odstupné pro Valerije Zalužného se rovná částce 53 milionu dolarů (přes miliardu korun –pozn. red.). Experti z Bellingcatu přišli na okolnosti rezignace velitele ozbrojených sil Ukrajiny. Mají také informace o jeho zvolení na post britského velvyslance a informace o odstupném,“ stojí v popiscích na videu, které koluje po síti X.

Šířenou informaci však vyvrací například už jednoduchý průzkum zahraničních médií. Třeba agentura Reuters napsala, že Zalužnyj byl z funkce vrchního velitele ukrajinské armády odvolán kvůli neshodám s prezidentem Volodymyrem Zelenským. Kyjev navíc o jeho odchodu informoval už začátkem února. O tom, že by Zalužnyj mohl nastoupit do neobsazené funkce velvyslance Ukrajiny ve Velké Británii, informoval Zelenskyj začátkem března. Ve funkci velitele armády ho vystřídal dosavadní šéf pozemních sil Oleksandr Syrskyj.

OVĚŘOVNA: Snaží se NATO vyslat na frontu statisíce českých mužů? ‚Čistá halucinace,‘ vyvrací politolog

Číst článek

Nejen britská BBC v jednom ze svých textů spekulovala, proč Zelenskyj zvolil právě Zalužného na pozici velvyslance v Londýně – zda jde o nějakou „odměnu“ či o politickou strategii Ukrajiny. Ani jeden ze serverů informující o konci Zalužného ve funkci však nezmiňuje odstupné či jinak nazvanou částku 53 milionů dolarů.

A nepíše o ní ani v dezinformačním videu explicitně zmiňovaná investigativní skupina Bellingcat a opět ani jiné zahraniční zpravodajské servery, jako například Reuters, The Guardian či CNN.

Jediná zmínka o 53 milionech dolarů se ve spojitosti s Ukrajinou objevila na konci listopadu 2022, kdy Spojené státy oznámily, že pošlou Ukrajině peníze na nákup elektřiny pro Kyjev v návaznosti na ruské útoky na energetickou infrastrukturu. Jinou zmínku se redakci v rámci ověřování šířené falešné informace dohledat nepodařilo.

Grafické i jazykové nesrovnalosti

Video vydávající se jak záběry, tak titulky a logem za oficiální produkci BBC využívá jejích záběrů a poměrně umně napodobuje příspěvky, které BBC na své sociální sítě – konkrétně na X, facebook, instagram a youtube – pravidelně umisťuje. Na žádném z oficiálních účtů BBC se však video neobjevilo.

Určité grafické a další odlišnosti či nepřesnosti krátký příspěvek však přeci jen obsahuje. Kolem titulků například není šedý rámeček, který je v současných videích BBC běžný. Grafiku, kterou obsahuje falešné video o úplatku pro Zalužného, používalo BBC zhruba před osmi měsíci.

Vlevo je výstřih z autentického videa BBC. Vpravo je falešné video. | Zdroj: BBC

Od autentického obsahu BBC se falešné video liší také tím, že neobsahuje žádnou audio stopu, ale pouze popisky podkreslené hudbou. Pravá videa BBC přitom běžně obsahují audio, které odpovídá obsahu videa.

O tom, že je video účelově upravené, vypovídá také to, že při zadání klíčových slov (tedy například „Valerii Zaluzhnyi“ či „53 million“) zprávu nelze dohledat ani na webu televize BBC, ani ve vyhledávači Google.com.

Přes ruský vyhledávač Yandex je možné dohledat stránku, ze které zřejmě falešné video pochází. Ta obsahuje i jiné konspirační zprávy, navíc nelze dohledat kontaktní údaje ani jakékoliv informace o redakci či webu samotném. Video server údajně převzal od ruské agentury Ura – uvedený odkaz ale vede jen na její hlavní stránku. Tato ruská agentura navíc nemá s britskou BBC nic společného. 

Titulky v publikovaném videu jsou pak ještě ke všemu jazykově neobratné. Ve druhé části videa začínají anglickými slovy jako „meanwhile“ (mezitím) či „thus“ (protože). V kontextu sdělení jsou však slova podle pravidel britské gramatiky použita nesprávně.

Anna Košlerová, pik Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme