Nejen Rusko. Mínění lidí chtěly na internetu ovlivnit vlády 30 zemí, tvrdí nevládní organizace

Ovlivňovat veřejné mínění na internetu a sociálních sítích se nesnažilo jen Rusko, ale i Spojené státy, Německo nebo Velká Británie. Tvrdí to americká nevládní organizace Freedom House. Podle jejího výzkumu se veřejnost snažilo ovlivnit minimálně třicet vlád, tedy téměř polovina ze sledovaných. K dispozici jsou navíc stále důmyslnější techniky včetně robotů a zaplacených účtů.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Facebook, laptop, notebook, sociální sítě, sociální síť (ilustrační foto)

Facebook, laptop, notebook, sociální sítě, sociální síť (ilustrační foto) | Foto: CC0 Public domain

Nevládní organizace Freedom House zkoumala situaci na internetu v celkem 65 zemích. V osmnácti z nich prý dezinformace přímo ovlivňovaly volby. Patří k nim i Spojené státy.

Na facebooku je více falešných a duplicitních účtů, než společnost dosud uváděla

Číst článek

Mezi třicítku vlád, které se snažily ovlivnit mínění na internetu, pak patří například Rusko, Čína, Turecko, Venezuela nebo Mexiko.

Objevily se mezi nimi ale i Spojené státy a také evropské země, jako je Francie, Německo, Británie a Itálie.

Na rozdíl od snah Moskvy, která chtěla ovlivnit mínění i v zahraničí, se ale Evropské země podle Freedom House zaměřovaly jen na domácí dění. Česko a Slovensko součástí výzkumu nebyly.

Svoboda na internetu a sociálních sítích klesá

Snahy o manipulace s informacemi se podle nevládní organizace dramaticky zintenzivnily. Značně se také rozvinuly dezinformační strategie. Patří mezi ně například používání zaplacených nebo automatizovaných účtů v diskusích a na sociálních sítích nebo šíření falešných zpráv.

Už sedmý rok v řadě se proto podle Freedom House zhoršila globálně svoboda na internetu. Rekordní počet vlád také podle ní v uplynulém roce z politických a bezpečnostních důvodů omezoval přístup k internetu, často v oblastech obydlených etnickými nebo náboženskými menšinami.

Nejhorší je z tohoto hlediska situace v Číně, kde je svoboda na internetu globálně nejnižší už třetí rok za sebou. Následují ji pak Sýrie a Etiopie.

„Na rozdíl od přímých metod cenzury, jakými jsou blokování webových stránek nebo zatýkání za online aktivity, je manipulaci obsahu na internetu těžké odhalit. Také se s ní obtížněji bojuje, vlivem její roztroušenosti a počtu zapojených osob. Dopady těchto rychle se šířících technik na demokracii a občanské aktivity jsou potenciálně zničující," napsal washingtonský Freedom House.

Graf ukazující, kolik procent lidí má svobodný/částečně svobodný/nesvobodný/žádný přístup k internetu | Zdroj: Freedom House

Matěj Štýs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme