Ovzduší v Číně se zhoršuje, země hlásí rakovinu plic už u osmileté dívky

Čína má velmi smutné světové prvenství - nejmladší dívku s rakovinou plic na světě. Nádorové onemocnění u osmileté holčičky z východočínské provincie Ťiang-su lékaři zjistili teprve nedávno. Její chorobu pak přisuzují znečištěnému ovzduší, které dýchala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínští policisté hlídkují nedaleko brány Nebeského klidu v Pekingu

Čínští policisté hlídkují nedaleko brány Nebeského klidu v Pekingu | Zdroj: Reuters

Lidé na sociálních sítích a internetu případ kritizují. V západních a některých čínských médiích se objevily i informace od lékařů, kteří upozorňují na to, že počet nemocných rakovinou plic se v Číně stále zvyšuje.

Podle vládních statistik se zvýšil dokonce za posledních třicet let čtyřnásobně. Podle americké studie pak případů dokonce přibylo o neskutečných 60 %.

Přehrát

00:00 / 00:00

O polemice v Číně kvůli rostoucímu znečištění živiortního prostředí mluvila zpravodajka Kateřina Procházková

Jak napsal jeden z čínských bloggerů, svým dětem dnes už rodiče neříkají jen – „Dobře se uč, ať to někam dotáhneš,“ ale dodávají k tomu – „Ať můžeš opustit Čínu.“

Že je stav v Číně opravdu vážný, dokazuje i nedávná studie Světové zdravotnické organizace, v které se dokonce píše, že na choroby způsobené znečištěným ovzduším ročně zemře na světě až 220 tisíc lidí. V roce 2010 pak více než polovina z těch, kteří zemřeli na rakovinu plic, žila právě v Asii.

Znečištěné ovzduší (ilustrační foto) | Foto: Free Digital Photos

Smog snižuje účinnost bezpečnostních kamer

Čínská státní média ale psala hlavně o tom, že znečištěné životní prostředí komplikuje v zemi bezpečnost. Kamery, které mají monitorovat důležitá místa, kvůli smogu nerozeznávají potřebné detaily. Vláda tak reaguje zpřísněním bezpečnostních opatření na nedávný útok v centru Pekingu, za kterým stojí muslimští Ujgurové a při kterém zemřelo pět lidí.

Podle techniků je pak znečištění ovzduší v Číně, především v Pekingu, tak vážné, že i pro ty nejlepší kamery je tamní smog jako cihlová stěna, nic přes něj nejde vidět.

Vláda situaci samozřejmě řeší, ať už kvůli zdraví lidí a stížnostem a nespokojenosti, kterou to přináší, ale i už kvůli zmiňovanému ohrožení bezpečnosti.

Stát proto vyhlásil novou kampaň, bojující se znečištěním a vyčlenila na ní asi 5 bilionů juanů, což je v přepočtu 15 bilionů korun.

Nově v Pekingu, kde se smogem často a asi nejvíce bojují, zavedla vláda takzvané barevné kódy. V den, kdy bude např. vyhlášen stav barvy červené, musí být v ulicích metropole jen polovina vozů a děti nemusí do škol.

Za méně nebezpečné oranžové bude zase omezen provoz v některých továrnách. Jak se pak budou tato omezení dodržovat, je ale otázka.

Jak vzniká smog | Foto: Michal Jindra

mkp, Kateřina Procházková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme