Agentura EEA: Znečištění vzduchu v Evropě se mírně lepší. Přesto nejméně 1200 dětí ročně zemře předčasně

Znečištění vzduchu v Evropě ročně způsobí předčasné úmrtí nejméně 1200 dětí a dospívajících, ačkoliv se situace zlepšuje. Špatná kvalita vzduchu také zvyšuje riziko, že v dospělosti budou tito lidé trpět chronickými onemocněními. Ve své zprávě to v pondělí uvedla Evropská agentura pro životní prostředí (EEA).

Kodaň Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mlha, ilustrační foto

Množství ozonu a oxidu dusičitého je stále příliš vysoké, uvádí EEA | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Děti jsou podle agentury ohroženější než dospělí, protože se jejich orgány teprve vyvíjejí a mají slabší imunitní systém. V jejich neprospěch v tomto ohledu hovoří také to, že jsou blíže k zemi a tedy ke znečištění, jsou fyzicky aktivnější a tráví více času venku.

Bezprostředním důsledkem je častější vznik astmatu a alergií i obtíže s dýcháním. EEA proto doporučuje zaměřit preventivní opatření na okolí vzdělávacích zařízení.

Polská Vratislav má třetí nejhorší kvalitu vzduchu na světě, Varšava je devátá. Situace se může zhoršovat

Číst článek

„Navzdory zlepšením v posledních letech zůstává v mnoha zemích, zejména ve střední a východní Evropě a v Itálii, úroveň různých znečišťujících látek nad limity doporučenými Světovou zdravotnickou organizací,“ cituje ze zprávy agentura AFP.

Nejhůře jsou na tom obyvatelé údolí řeky Pád v Itálii, oblasti poblíž uhelných elektráren a mnoha velkých měst. Zpráva navíc nezahrnuje situaci v Británii a na Ukrajině, takže celková situace v Evropě může být ještě horší, poznamenává AFP.

Podle agentury pro životní prostředí je kromě množství prachových částic stále příliš vysoké také množství ozonu a oxidu dusičitého.

Zpráva zpracovala údaje ze 27 členských zemí Evropské unie a Švýcarska, Norska, Islandu, Lichtenštejnska a Turecka.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme