Podnikatel Tykač přispěl Oxfordu miliony na výuku češtiny. Univerzita dřív dar odmítala

Výuka češtiny a bohemistiky na Oxfordské univerzitě bude příštích dvacet let pokračovat, získala totiž významného sponzora. Slavné britské škole přispěli manželé Pavel a Ivana Tykačovi. Věnovat měli podle magazínu Forbes 1,2 milionu liber, v přepočtu zhruba 35 milionů korun. Loni na jaře Radiožurnál informoval o tom, že univerzita kvůli vyšetřování Tykače finanční dar odmítala.

Oxford Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Tykač (archivní foto) | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Finanční dar poslouží k vytvoření stabilního pedagogického zázemí minimálně na dvě desítky let dopředu. V sobotu univerzita, jež ze svých zdrojů přidala do oboru dalších 800 tisíc liber (cca 23 milionů), oficiálně přivítala manžele Tykačovy mezi svými významnými sponzory.

„Jsem velmi rád, že se katedru bohemistiky na naší koleji podařilo díky Tykačovým zachovat,“ uvedl pro Forbes Ivor Crewe, nejvyšší postava University College, což je nejstarší kolej na Oxfordu. Pod ní bude výuka českého jazyka a literatury pokračovat.

Podnikatel Tykač chtěl sponzorovat Oxford. Univerzita si to rozmyslela kvůli vyšetřování

Číst článek

Problém s vyšetřováním

Zájem Pavla Tykače o výuku češtiny v Oxfordu začal na jaře 2015 po příspěvku Radiožurnálu, ve kterém vedoucí katedry bohemistiky Zuzana Říhová vyslovila velké obavy o další osud češtiny na Oxfordu.

Tykač chtěl tehdy univerzitě přispět na výuku češtiny částkou 1,4 milionu liber. Univerzita chtěla dar využít i na výuku ruštiny, s čím manželé Tykačovi podle vyjádření jejich mluvčího Jana Chudomela nesouhlasili.

Problémem ale bylo i tehdejší vyšetřování některých firem Pavla Tykače, které probíhalo ve Švýcarsku. Toto šetření už bylo mezitím ukončeno s tím, že se žádná podezření nepotvrdila.

Oxfordská univerzita zpřísnila kontrolní mechanismy pro přijímání finančních darů poté, co čelila ostré kritice kvůli přijetí 75 milionů liber od kontroverzního ruského oligarchy Lena Blavatnika, dnes občana Spojených států žijícího v Británii.

Pavel Tykač

Pavel Tykač patří k nejbohatším Čechům. Jeho současné působení v byznysu stále provázejí reminiscence na divoká 90. léta. Rodák z Čelákovic, jehož majetek se dnes odhaduje na desítky miliard korun, byl v té době hlavní postavou dravé finanční skupiny Motoinvest. Tykačovo jméno se objevilo i v souvislosti s vytunelováním CS fondů, jeho trestní stíhání sice žalobci zastavili, ale soudy kauzu znovu otevřely. Teprve v prosinci 2015 Vrchní státní zastupitelství v Praze Tykačovo stíhání zastavilo, protože chyběly důkazy o jeho vině.

haf, Jiří Hošek, jkl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme