Oxfordská univerzita bojuje s dluhy

Vedení oxfordské univerzity plánuje podstatně zvýšit podíl zahraničních studentů na úkor studentů domácích. Důvod? Snaha vymanit se ze zadluženosti, která je značná. Celkové náklady tohoto předního akademického učiliště jsou ztrátové v hodnotě dvaceti milionů liber ročně, což není zanedbatelná částka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Posluchárna | Foto: www,zcu.cz

Zatím se tento dluh záplatuje zisky z vysoce úspěšného nakladatelství Oxford University Press. Ale například za rok 2003 činil schodek na účtu vyučování a výzkumu ne méně než 95 milionů liber. Drastická situace si vyžaduje drastické řešení, praví staré anglické pořekadlo, a tak vedení univerzity se za myslelo nad tím, jak danou situaci napravit. A přišlo na řešení, které se dotkne domácích studentů.

Od příštího roku budou moci britské univerzity účtovat školné do výše tří tisíc liber ročně. To ovšem v případě oxfordské univerzity zdaleka nepostačí na krytí ztrátového hospodaření. Jelikož od zahraničních studentů se požaduje školné do výše až dvaceti tisíc liber ročně, vedení chce zvýšit podíl zahraničních studentů z dosavadních sedmi až osmi procent na patnáct, tedy na dvojnásobek. Výsledkem ovšem bude ztráta zhruba šestnácti set míst pro domácí britské studenty. Do pěti let se má počet studentů v bakalářských kurzech oxfordské univerzity snížit z dosavadních jedenácti tisíc na deset tisíc. To vše je nastíněno v takzvaném strategickém dokumentu, který vedení univerzity připravilo. Rektor John Hood řekl: "Bude to víc soutěživé ovzduší, jde nám o zvyšování kvality".

Vědomí zadluženosti vyvolalo v řadách vedení univerzity úvahy o privatizaci Oxfordu po vzoru dejme tomu Londýnské vysoké školy ekonomické. Platy nejlepších učitelů v Oxfordu jsou mnohem nižší než na amerických univerzitách, a přitom mají učitelé v Oxfordu náročnější zátěž než učitelé na příklad na Harvardu. Strategický dokument uvádí: "Taková pracovní zátěž kompromituje schopnost nejlepšího výkonu a zároveň ztěžuje udržitelnost předních výzkumníků v Oxfordu." Zasvěcení pozorovatelé poznamenávají, že ani realizace nových záměrů podstatně nepřispěje k rychlému vymazání dluhu oxfordské univerzity, nicméně bude to alespoň slibný začátek.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme