Oxfordská univerzita čelí obvinění, že straní bílým studentům

Z upřednostňování bílých studentů na úkor uchazečů z řad národnostních menšin obviňují slavnou Oxfordskou univerzitu. Podle deníku Guardian dokládají rasovou předpojatost statistické údaje. Oxford obvinění kategoricky odmítá, ale slibuje, že nepoměr u některých oborů pečlivě prověří.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oxfordská Bodleyova knihovna | Foto: Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Remi Mathis

Bílí uchazeči o prestižní studium medicíny měli v letech 2010 a 2011 dvakrát tak velkou šanci se na Oxford dostat ve srovnání s příslušníky menšinových etnik. Těm podle Guardianu nepomohly ani nejlepší možné předchozí studijní výsledky.

Podobný nepoměr panuje taky u studia ekonomie a managementu. Celkově se na Oxford ve zmiňovaném období dostalo 25,7 procenta bílých uchazečů. U studentů z ostatních etnik to bylo jen něco málo přes 17 procent.

Podle labouristického poslance Davida Lammyho to ukazuje „institucionální předpojatost a selhání“. Oxford podobně jako Cambridge se brání tím, že se určité etnické skupiny hlásí na obory, na které je mimořádně těžké se dostat.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme