Ozbrojencům, kteří v Pákistánu unesli dvě české turistky, jde zřejmě o výkupné

Pákistánské úřady stále pátrají po dvojici českých turistek, které unesli neznámí ozbrojenci v provincii Balúčistán na západě země, nedaleko hranice s Afghánistánem. Zatím není oficiálně jasné, proč byly ženy uneseny ani kde jsou zadržovány. K únosu se dosud nikdo nepřihlásil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé vesnice v Afghánistánu (ilustrační snímek)

Obyvatelé vesnice v Afghánistánu (ilustrační snímek) | Foto: US Department of Defense

V Balúčistánu jsou únosy poměrně časté, pro zjištění motivu je proto nejprve nutné znát typ pachatelů.

Mohlo by se jednat o bandity, kteří chtějí výkupné nebo propuštění vězněných kumpánů. Vyloučeno není ani to, že za únosem stojí příslušníci místních balúčských a paštúnských kmenů nebo radikální islamisté, kteří mají politické požadavky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček přiblížil, jaké motivy mohly být za únosem Češek

Ve hře je ale i možnost, že únosci chtějí ženy přeprodat nějaké silnější a vlivnější organizaci v regionu. Často se totiž stává, že zejména radikální islamisté přeplatí místní zločince, aby pak mohli díky rukojmím operovat na vyšší úrovni.

„Je možné, že je průvodce vlastně prodal právě téhle teroristické skupině. Další možnost je, že je původní únosci zase přeprodali další skupině, která s nimi bude mít třeba jiné úmysly. I tohle je možné, děje se to. Obchod s unesenými se může vlastně ještě dál rozšiřovat,“ myslí si novinářka Lenka Klicperová, která v řešení případu pomáhá českým úřadům.

Podle ní je pravděpodobné, že se tentokrát jedná o únos za účelem výkupného. „Vypadá to skutečně na teroristickou skupinu, která zřejmě nebude chtít unesené kvůli vyjednávání a nějakým politickým cílům, ale spíš to vypadá opravdu na žádost o výkupné,“ dodala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Martin Karlík zjišťoval, jak české úřady postupují v případě únosů Čechů v zahraničí

Únos také zřejmě nesouvisí se skutečností, že se jednalo o samostatně cestující ženy. Prakticky na denním pořádku jsou v Balúčistánu zajímáni i místní obyvatelé.

České úřady jsou v případu unesených Češek odkázány na spolupráci s pákistánskými orgány. Zásah českých policistů nebo vojáků v zahraničí by byl příliš komplikovaný z diplomatických i ryze praktických důvodů.

„K takovému zásahu potřebujete skutečně znát úplně detailní polohu, detailně prostředí. Pokud by byly drženy někde v nějaké budově, tak rozvržení té budovy. Bez pomoci místních orgánů se prostě neobejdete,“ říká bývalý ředitel rozvědky Karel Randák.

Dá se předpokládat, že se únosci ozvou se svými požadavky. Velmi často jde o peníze. Podle Randáka se ovšem často podaří vyjednat propuštění i bez zaplacení výkupného.

Dvě české turistky unesli na západě Pákistánu neznámí ozbrojenci

Číst článek

Mladé Češky jely včera večer východním směrem od íránské hranice dál do pákistánského vnitrozemí. Cestou jejich minibus zastavila skupina asi 12 ozbrojenců v terénním autě.

Ozbrojení muži odvezli obě ženy i policistu, který je doprovázel. Ten byl ale později propuštěn. Úřady podle některých pákistánských zdrojů pracují zejména s verzí, že Češky byly odvlečeny o několik kilometrů dál na afghánskou stranu hranice.

Ženy cestovaly po poměrně frekventované silnici, kde jsou autobusy nebo větší kolony běžně doprovázeny pákistánskými vládními silami. Turistům je tam občas dokonce zakázáno cestovat přes noc.

Případů, kdy byli v zahraničí uneseni čeští občané, není příliš mnoho. V roce 2004 byli například zadrženi čeští novináři v Iráku. Vít Pohanka z Českého rozhlasu nebo Petr Klíma a Michal Kubal z České televize zůstali v zajetí šest dní.

V roce 2011 překazila policie pokus o únos čtyř Čechů v Jemenu a tento týden v úterý uplynulo přesně 30 let od zadržení 66 československých občanů v Angole.

Helena Berková, Břetislav Tureček, Silvie Třeslínová, Martin Karlík, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme