Ozbrojené křídlo Hamasu odvolalo příměří s Izraelem

Ozbrojené křídlo palestinského vládního hnutí Hamas odvolalo šestnáctiměsíční příměří s Izraelem. Brigády mučedníků tak reagovaly na dnešní izraelské útoky v pásmu Gazy, při kterých zemřelo deset civilistů včetně tří dětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zraněná palestinská dívka | Zdroj: ČTK

Izraelský bojový člun na severu pásma Gazy ostřeloval pláž, kde se pohybovali palestinští civilisté. Ozbrojenci z radikálního Hamasu také pohrozili obnovením útoků na izraelském území. Hamas, který se na jaře chopil moci po vítězství v parlamentních volbách, prohlášení své ozbrojené složky zatím oficiálně nekomentoval.

Podle palestinských představitelů má dnešní izraelská akce za následek nejvyšší ztrátu životů Palestinců za jediný den od roku 2004. Prezident Mahmúd Abbás útok odsoudil jako krvavý masakr a vyzval mezinárodní společenství k zastavení "likvidační politiky Izraele".

Po zprávě o incidentu na pláži v pásmu Gazy náčelník generálního štábu izraelské armády nařídil vyšetření případu a zastavení všech vojenských zásahů, dokud se incident nevyšetří. Armádní mluvčí zároveň vyjádřila politování nad všemi nevinnými oběťmi a nabídla lékařské ošetření zraněných v izraelských nemocnicích.

Izraelská akce měla být odvetou za zvýšené ostřelování izraelského území raketami palestinských radikálů v tomto týdnu. Tři palestinští radikálové byli odpoledne zabiti a jeden zraněn během dvou zásahů izraelského letectva v severní části pásma Gazy. Armáda zasáhla proti aktivistům z organizace Výbory lidového odporu, kteří se měli chystat odpálit rakety na Izrael.

Vilém Janouš, Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme