Ozbrojené síly a bojová technika Afghánistánu

Zdroj: www.army.cz V posledních dnech se v médiích často hovoří o ozbrojených silách Afghánistánu, o jejich přípravách na možný úder v souvislosti s nedávným teroristickým útokem na USA. Američané dali všem jasně najevo své odhodlání potrestat viníka. Uvádí se, že afghánská armáda přesunuje těžkou bojovou techniku a zaujímá pozice na hranicích s Pákistánem. Vše nasvědčuje tomu, že se schyluje k dalšímu ozbrojenému konfliktu. Na základě mnoha důkazů cesta vede k afghánskému Talibanu, konkrétně k U. bin Ladinovi. V této souvislosti jsem si uvědomil, jak málo informací o síle a bojových schopnostech afghánské armády má veřejnost k dispozici. Jak je vlastně tato armáda silná? Jak je vybudována a jak moderní má techniku? Tento článek má na základě dostupných veřejných materiálů v hlavních rysech objasnit její charakteristické rysy a zejména výzbroj a bojovou techniku, kterou může v případném konfliktu použít. Nutno poznamenat, že údajeo početních stavech příslušníků, konkrétních typech a počtech, jsou po letech bojů dost nepřesné a proto mohou posloužit pouze k vytvoření názorů na afghánské ozbrojené síly a jejich možnosti, nikoliv k jejich analýze.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Důležitým údajem je výše výdajů na obranu, která například v roce 2000 dosahovala 250 mil. USD. Veřejné zdroje uvádějí, že afghánské ozbrojené síly čítají více než 150 000 vyzbrojených vojáků v činné službě, přičemž příslušníků Talibanu je 45 000. V roce 1992 měly ve své výzbroji 190 bojových letounů a přibližně 80 bojových vrtulníků. Předpokládá se, že většina z nich je dodnes používána. Taliban koncem roku 2000 vlastnil asi 6 letounů Su-22 a 20 letounů MiG-21 ruské výroby, 4 kompletně vyzbrojených cvičných bojových letounů L-39 české výroby a 26 bojových vrtulníků, převážně typu Mi-8 a Mi-17. Charakteristickým znakem jsou relativně vysoká mobilnost a přepravní kapacita, kterou zajišťuje 24 velkých dopravních letounů Antonov několika typů.

Teoreticky jsou afghánské ozbrojené síly, postavené na klasickém divizním a brigádním typu, centrálně řízeny ministrem obrany Mullahem Obeidullahem a náčelníkem generálního štábu Mullahem Mohammadem Hasanem, přičemž všechna hlavní velitelství jsou v Kábulu. Uvádí se, že hlavní váha účinného velení spočívá na jednotlivých velitelích na taktickém stupni, přičemž všechny jednotky nesou určitý stupeň samostatnosti. V žádném případě se tedy nejedná o jednotný a přísně organizovaný celek. Tím se i podstatně snižuje celková síla a bojeschopnost ozbrojených sil. Samotná pěchotní vojska Talibanu jsou řízena sice decentralizovaně na záhadném principu velení velitelů konkrétních provincií, ale zato relativně vysoce pohyblivá a schopná operativní vzdušné přepravy na libovolné místo určení. Údajně vlastní asi 650 bojových tanků a obrněných vozidel různých typů, přičemž 250 z nich bylo během bojů v severním Afghánistánu v létě a na podzim roku 1998 ukořistěno cizím armádám. Odhaduje se, že přibližně 200 bojových tanků T-54/55 a T-62 je v technickém stavu, umožňujícím plné bojové nasazení.

Výzbroj a bojová technika je převážně ruské výroby, i když v omezené míře byla dovezena i bojová technika a zbraně západní výroby. Hlavní výzbrojí obrněných jednotek pozemního vojska jsou tanky od nejstarších typů T-34/85 až po novější T-54, T-55, T-62 a PT-76. Ale disponuje i průzkumnými vozidly BDRM-2 a obrněnými vozidly BTR-40, -50, -60, -70, -80, BTR-152 a bojovými vozidly pěchoty BMP-1 a BMP-2. Základní výzbrojí dělostřelectva je 100 až 150 kanónových houfnic, kanónů a děl ráží 76 až 120 mm v klasickém i tzv. “horském” uspořádání a houfnice např. D-20, MRL, BM-21, BM-13-16, BM-13-17 a BM-22 ráže 122 až 220 mm v klasickém provedení.

Samozřejmostí jsou ruční palné pěchotní zbraně od pistolí ráže 7,65 mm až po automatické zbraně a samopaly (AK-47, SKS ad.), minomety M37 ráže 82 mm, M-38 ráže 107 mm a M1943 ráže 120/160 mm, granátomety ráže 30 mm, až po protitankové zbraně SPG-9 ráže 73 mm, RCLB-10 a protitankové řízené střely Snapper. Páteří vojenského letectva jsou nadzvukové stíhací víceúčelové letouny MiG-21 a stíhací bombardovací letouny Su-22, letouny L-39 jsou využívány hlavně k leteckému výcviku. Ve výzbroji protivzdušné obrany jsou zejména protiletadlové raketové systémy blízkého dosahu SA-13 Gopher, moderní přenosné a velmi účinné PLŘS SA-7 Grail a široká škála hlavňových prostředků od čtyřhlavňových kulometů ráže 12,7 mm až po kanóny ráže 100 mm, vybavené radarem řízení palby Fire Can. K obávaným zbraním patří mimo jiné i mobilní protiletadlový systém ZSU-23-4 s čtyřhlavňovým kanónem ráže 23 mm.

Afghánská armáda vlastní i účinné a velice obávané zbraně – balistické rakety. Ve výzbroji má 10 taktických mobilních odpalovacích zařízení balistických raket krátkého dosahu Frog-7 včetně přepravních vozidel a příslušenství a 25 až 30 balistických raket středního dosahu SS-1 SCUD-B, ale pouze 2 až 4 mobilní odpalovací zařízení na podvozku těžkého nákladního automobilu MAZ-543. Jejich maximální dosah je 280 km. Co není známo, je počet a druh bojových hlavic těchto raket. O konvenčních hlavicích pochyby nejsou, problémem jsou chemické a biologické hlavice, o kterých nejsou žádné dostupné informace. Jaderné hlavice údajně k dispozici nemá. Stálé základny jsou dislokovány severně nedaleko Kábulu, ale nedávno byly vyvedeny do bojových prostorů na hranici s Pákistánem.

Za zmínku stojí logistické zabezpečení. Afghánistán sice má na svém území některé zbrojní firmy, zajišťující zásobování armády municí a náhradními díly bojové techniky a zbraní. Většina vojenského materiálu je ale do země pašována zvenčí, či dovážena z mnoha států záhadným způsobem, obvykle načerno.

Celkově lze usuzovat, že ozbrojené síly Afghánistánu jsou relativně zastaralé a neodpovídají nejen soudobým, natož pak perspektivním požadavkům na vedení moderního boje. Infrastruktura, systém velení, řízení a spojení jsou vybudovány na principech, odpovídajících “silovému” vedení boje. Komunikační systémy jsou na nízké technologické úrovni, málo odolné proti rušení a odposlechu. Podle mého názoru nejvyšší představitelé afghánské armády spoléhají hlavně na pevnou víru příslušníků, jejich odhodlání obětovat své životy ve jménu džihádu a také na velmi dobře vybudovanou podzemní infrastrukturu, perfektní znalost místního terénu a spolehlivé úkryty, umožňující dokonalou ochranu živé síly a části bojové techniky před přesnými americkými zbraněmi.

Zdroje: FAS, Army Technology, Jane´s World Armies Directory.

Stanislav Kaucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme