Ozbrojené síly v Burkině Faso se přou o moc, EU a USA vyzývají k návratu k demokracii

Burkinou Faso zmítají boje o moc. Ozbrojené síly se přou o tom, kdo západoafrickou zemi povede po rezignaci prezidenta Blaise Compaoréa. Vedení země převzal nejdřív náčelník generálního štábu Honore Traore. Do čela státu se teď sám jmenoval i podplukovník Issaac Zida.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Burkina Faso, náčelník generálního štábu Honore Traore

Burkina Faso, náčelník generálního štábu Honore Traore | Zdroj: Reuters

"Ode dneška přijímám zodpovědnost za demokratickou přeměnu v naší zemi i roli hlavy státu, abych mohl garantovat jeho zachování. Vyzývám mezinárodní komunitu, obzvláště země spřátelené s Burkinou Fasu, aby našim lidem vyjádřili podporu v těchto složitých časech,“ prohlásil v místní televizi Zida.

Skupina mladších důstojníků v čele se Zidou zároveň vyhlásila pozastavení ústavy a uzavření státních hranic.

Evropská unie a USA vyjádřily obavy nad vývojem situace a vyzvaly k urychlenému návratu k demokracii.

Třiašedesátiletý Compaoré rezignoval pod tlakem nepokojů, které vyvolala jeho snaha zajistit si úřad na další funkční období. Compaoré byl hlavou této západoafrické země od roku 1987, kdy se k moci dostal během převratu. Je považován za klíčového politika západní Afriky a spojence Západu v boji proti islamistům. Ačkoli je Burkina Faso významným producentem bavlny, zůstává chudou zemí.

Burkina Faso, k davu mluví podplukovník Issaac Zida | Foto: Reuters

Zvětšit mapu

Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme