Ozbrojené síly v Burkině Faso se přou o moc, EU a USA vyzývají k návratu k demokracii

Burkinou Faso zmítají boje o moc. Ozbrojené síly se přou o tom, kdo západoafrickou zemi povede po rezignaci prezidenta Blaise Compaoréa. Vedení země převzal nejdřív náčelník generálního štábu Honore Traore. Do čela státu se teď sám jmenoval i podplukovník Issaac Zida.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Burkina Faso, náčelník generálního štábu Honore Traore | Zdroj: Reuters

"Ode dneška přijímám zodpovědnost za demokratickou přeměnu v naší zemi i roli hlavy státu, abych mohl garantovat jeho zachování. Vyzývám mezinárodní komunitu, obzvláště země spřátelené s Burkinou Fasu, aby našim lidem vyjádřili podporu v těchto složitých časech,“ prohlásil v místní televizi Zida.

Skupina mladších důstojníků v čele se Zidou zároveň vyhlásila pozastavení ústavy a uzavření státních hranic.

Evropská unie a USA vyjádřily obavy nad vývojem situace a vyzvaly k urychlenému návratu k demokracii.

Třiašedesátiletý Compaoré rezignoval pod tlakem nepokojů, které vyvolala jeho snaha zajistit si úřad na další funkční období. Compaoré byl hlavou této západoafrické země od roku 1987, kdy se k moci dostal během převratu. Je považován za klíčového politika západní Afriky a spojence Západu v boji proti islamistům. Ačkoli je Burkina Faso významným producentem bavlny, zůstává chudou zemí.

Burkina Faso, k davu mluví podplukovník Issaac Zida | Foto: Reuters

Zvětšit mapu

Petra Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme