Pachatelé masakru v Srebrenici stále unikají spravedlnosti

Právě před 10 lety zahájila bosenskosrbská armáda spolu s příslušníky srbských ozbrojených sil operaci obsazení bosenského města Srebrenice. Donutili nizozemské vojáky, aby ze své základny vydali muslimské obyvatele města, kteří se tam ukryli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozůstatek domu se srbským křížem se čtyřmi S (v azbuce C)

Pozůstatek domu se srbským křížem se čtyřmi S (v azbuce C) | Foto: Blanka Černá

Pak oddělili ženy a děti od mužů. Přes sedm tisíc mužů a chlapců zavraždili a naházeli do masových hrobů. Mezinárodní společenství nedokázalo tomuto zločinu zabránit.

Podle generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jaap de Hoop Scheffera je v zájmu mezinárodní spravedlnosti chytit a soudit dva hlavní viníky masakru. Generála Ratka Mladiče a politického předáka bosenských Srbů Radovana Karadžiče.

"Pánové Mladič a Karadžič nejsou tam, kde by být měli. To znamená v Haagu. Síly NATO a Euroforu v Bosně a Hercegovině dělají co mohou. V tomto případě je ale nutná i politická vůle a spolupráce. Z té ale nemám dobrý pocit. Proto budeme dělat vše, co je v našich silách, aby tito muži ve jménu obrany lidských práv a vyrovnání se s minulostí stanuli před tribunálem v Haagu," zdůraznil Scheffer.

Nedávno vyšla díky nalezenému videozáznamu najevo přímá účast srbských vojáků na vraždění. Srbský prezident Boris Tadič se chce zúčastnit pietní vzpomínky ve Srebrenicy. Českému rozhlasu k tomu řekl: "Příjezdem do Srebrenice chci oddat hold nevinným obětem. Bude to také způsob, kterým srbský stát ukáže, že se distancuje od zločinů spáchaných v jeho politické historii. Je to také gesto, kterým ukazujeme sousedním ostatním národům naše upřímné ideje o budoucnosti a stabilitě na Balkáně."

"Mám povinnost se setkat se s rodinami obětí. V každém případě to pro mne nebude lehké setkání. Jsem ale připraven mluvit s lidmi, kteří ztratili své nejbližší a respektovat jejich bolest z toho, co se jim přihodilo," zdůraznil pro Český rozhlas Tadič.

Milan Kopp, Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme