Pachatelé teroristických útoků v Paříži průběžně komunikovali s médii
Teroristé, kteří zavraždili redaktory a karikaturisty časopisu Charlie Hebdo, i muž, který držel v košer supermarketu v Paříži 20 rukojmích, z nichž čtyři přišli při útoku o život, během policejního zásahu komunikovali s francouzskými médii. Oba telefonáty směřovaly do francouzské zpravodajské stanice BFM TV, nejsledovanější televizní stanice ve Francii. Jako první se redakci ozval Cherif Kouachi, jeden z mužů, který vraždil v sídle redakce týdeníku Charlie Hebdo.
V telefonátu řekl, že jej poslala jemenská Al-Káida a jeho motiv byl údajně bránit proroka Mohameda. Řekl také, že do Francie přijel před nedávnem. Když se redaktor televize snažil zjistit, jestli je s ním i jeho bratr, neodpověděl.
Stejně tak neodpověděl na otázku, jestli zabíjeli ve jménu Alláha. To, že zavraždili novináře Charlie Hebdo, ale potvrdil.
Televizní stanice BBC přinesla rozhovor redaktorem, který s teroristou Cherifem Kouachi telefonoval. Igor Sahiri řekl, že muž v telefonu působil velmi klidně a bylo prý zřejmé, že je odhodlán k čemukoliv.
Podle redaktora to byl zvláštní pocit. Jeho hlavní snahou bylo zjistit, kde se teroristé nacházejí a jestli mají nějaké rukojmí. „Věděl jsem, s kým mluvím, tedy s mužem, který zabil před dvěma dny mé kolegy,“ popsal redaktor BFM TV Igor Sahiri.
Stejné televizi se ozval i další útočník, Amedy Coulibaly, který držel a zřejmě i zavraždil rukojmí v obchodě s košer potravinami.
Nejvyšší stupeň ohrožení bude v oblasti Paříže platit několik týdnů, rozhodla vláda
Číst článek
Ten během svého krátkého telefonátu s BFM TV potvrdil, že je ve styku s bratry Kouachiovými. Na otázku, jestli koordinovali své kroky, řekl, že ano. Na rozdíl od bratrů Kouachiových, kteří se hlásili k jemenské Al-Káidě, se přihlásil k Islámskému státu.
Nebyl tak komunikativní, když se ho redaktor ptal, jestli jsou stále ve styku nebo jsou ve spojení s dalšími lidmi. „Na tuto otázku neodpovím. Dost bylo otázek, dejte moje číslo policii,“ řekl.
Udělal ale chybu. Špatně zavěsil sluchátko a policie tak mohla poslouchat, co se v uvnitř přepadeného obchodu děje.
Krátce poté vtrhli policisté do obchodu, protože Coulibaly vyhrožoval, že rukojmí postřílí. Z nějakého média by se patrně dozvěděl o střelbě v Dammartin-en-Goële a hrozilo nebezpečí, že začne vraždit.