Pachatelé teroristických útoků v Paříži průběžně komunikovali s médii

Teroristé, kteří zavraždili redaktory a karikaturisty časopisu Charlie Hebdo, i muž, který držel v košer supermarketu v Paříži 20 rukojmích, z nichž čtyři přišli při útoku o život, během policejního zásahu komunikovali s francouzskými médii. Oba telefonáty směřovaly do francouzské zpravodajské stanice BFM TV, nejsledovanější televizní stanice ve Francii. Jako první se redakci ozval Cherif Kouachi, jeden z mužů, který vraždil v sídle redakce týdeníku Charlie Hebdo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzská vláda rozhodla, že nejvyšší stupeň ohrožení bude v Paříži platit několik týdnů | Zdroj: Reuters

V telefonátu řekl, že jej poslala jemenská Al-Káida a jeho motiv byl údajně bránit proroka Mohameda. Řekl také, že do Francie přijel před nedávnem. Když se redaktor televize snažil zjistit, jestli je s ním i jeho bratr, neodpověděl.

Stejně tak neodpověděl na otázku, jestli zabíjeli ve jménu Alláha. To, že zavraždili novináře Charlie Hebdo, ale potvrdil.

Televizní stanice BBC přinesla rozhovor redaktorem, který s teroristou Cherifem Kouachi telefonoval. Igor Sahiri řekl, že muž v telefonu působil velmi klidně a bylo prý zřejmé, že je odhodlán k čemukoliv.

Podle redaktora to byl zvláštní pocit. Jeho hlavní snahou bylo zjistit, kde se teroristé nacházejí a jestli mají nějaké rukojmí. „Věděl jsem, s kým mluvím, tedy s mužem, který zabil před dvěma dny mé kolegy,“ popsal redaktor BFM TV Igor Sahiri.

Stejné televizi se ozval i další útočník, Amedy Coulibaly, který držel a zřejmě i zavraždil rukojmí v obchodě s košer potravinami.

Nejvyšší stupeň ohrožení bude v oblasti Paříže platit několik týdnů, rozhodla vláda

Číst článek

Ten během svého krátkého telefonátu s BFM TV potvrdil, že je ve styku s bratry Kouachiovými. Na otázku, jestli koordinovali své kroky, řekl, že ano. Na rozdíl od bratrů Kouachiových, kteří se hlásili k jemenské Al-Káidě, se přihlásil k Islámskému státu.

Nebyl tak komunikativní, když se ho redaktor ptal, jestli jsou stále ve styku nebo jsou ve spojení s dalšími lidmi. „Na tuto otázku neodpovím. Dost bylo otázek, dejte moje číslo policii,“ řekl.

Udělal ale chybu. Špatně zavěsil sluchátko a policie tak mohla poslouchat, co se v uvnitř přepadeného obchodu děje.

Krátce poté vtrhli policisté do obchodu, protože Coulibaly vyhrožoval, že rukojmí postřílí. Z nějakého média by se patrně dozvěděl o střelbě v Dammartin-en-Goële a hrozilo nebezpečí, že začne vraždit.

Věra Štechrová, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme