V Paříži podle médií střílel 39letý Francouz. Policie ho znala, měl označení 'S' jako islámský radikál

Střelcem, který ve čtvrtek večer v centru Paříže zabil policistu a dva další zranil, byl podle médií 39letý Francouz, který žil na východním předměstí metropole. Policie jej již vyšetřovala v souvislosti s terorismem, uvedla agentura AFP. Při útoku byla lehce zraněna kolemjdoucí zahraniční turistka.

Paříž (Aktualizováno: 6:06 21. 4. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Z pařížské třídy Champs-Élysées byla ve čtvrtek večer ohlášena střelba, při které přišli o život nejméně dva lidé: policista a útočník. | Zdroj: ČTK

Podle agentury AP, která má k dispozici dokumenty o policejním vyšetřování incidentu, policie prohledávala byt 39letého Karima Cheurfiho v poklidné čtvrti pařížského předměstí Chelles. Cheufri byl podle listu Le Parisien v roce 2001 usvědčen z útoku na policistu. Střelec byl při útoku zabit. 

Podle všeho se jedná o muže, který už byl v minulosti trestán za napadení policistů. V roce 2004 byl odsouzen na 15 let do vězení, ale později byl z vězení propuštěn. Měl označení S, kterým se označují islámští radikálové.

Policisté zjistili jeho identitu podle informací, které měl ve voze. O přímých motivech se zatím nic neví. Policisté se snaží prostřednictvím informačních služeb zjistit, zda se útočník neradikalizoval přímo ve vězení, případně s kým byl ve vězení ve spojení.

Teroristická organizace Islámský stát (IS) vydala prohlášení, podle něhož byl pachatelem útoku její bojovník, jehož pseudonym naznačuje, že pocházel z Belgie či v této zemi žil. Belgické úřady však o možném podezřelém nemají podle AP žádné informace.

Při střelbě v Paříži zemřel útočník a policista. Okolnosti ukazují na teroristický čin, řekl Hollande

Číst článek

Podle některých informací měl útočník komplice, ten je ale zatím stále na útěku. Policisté celou oblast Champs-Élysées uzavřeli.

Prezident Hollande svolal na ráno bezpečnostní radu státu a zrušil svou plánovanou cestu do Bretaně. Kvůli teroristickému útoku zrušili své plánované mítinky v závěru kampaně i prezidentští kandidáti. Nejvíce sledovaní favorité, kteří se ve čtvrtek večer sešli v poslední televizní debatě, chtějí před nedělním prvním kolem voleb zaměřit svou pozornost na bezpečnost.

Bezpečnostní rada, tedy nejvyšší ústavní činitelé, kromě prezidenta i premiér a ministr obrany, bude řešit, zda posílit další opatření a jak zvládnout průběh prezidentských voleb, který útok jistě naruší.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme