Pacienti v řeckých nemocnicích si musí kupovat vlastní obvazy a stehy

Krize v Řecku hluboce zasáhla i zdravotnictví. Nejen, že se lékařům a sestrám snížily platy skoro na polovinu, ale spousta zaměstnanců přišla o práci. Nemocnice se tedy potýkají s nedostatkem personálu a peněz. Řekové kupodivu nenadávají lékařům za nedostatek péče, ale svorně s nimi dávají vinu státu a Evropské unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krize v Řecku hluboce zasáhla i zdravotnictví | Foto: Pavla Smetanová

„ V nemocnicích je zoufale málo zaměstnanců, léků a zdravotnického materiálu, tak si ho musíme kupovat sami," vypráví mi pacient kouřící cigaretu před korfskou nedávno postavenou nemocnicí.

„Já jsem si dokonce musel v lékárně koupit i vlastní stehy," přerušuje ho vedle pokuřující kamarád. „Evropská unie nás dostala takhle do kolen," pokyvují svorně hlavami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovnice ČRo v Řecku Pavla Smetanová natáčela o tom, jak krize dolehla na tamní zdravotnictví

„To, že máme nedostatek personálu, je pravda," přiznává doktor Marios z gynekologicko- porodnického oddělení. „Ale zase na druhou stranu se snažíme zachovat minimální standard. Takže to není tak, že by to tu bylo nebezpečné," ujišťuje mě a sám se snaží svým slovům věřit.

„Máme opravdovou krizi, schází nám materiál, ale pomáhají nám s tím pacienti. Někdy je musíme posílat pro léky a materiál do lékárny," potvrzuje. „Problém je, že nemocnice nemá smlouvy se soukromými pojišťovnami a ty státní platí pozdě, a ještě ne všechno."

„O pacienty se starají převážně rodiny, sestry prostě nemají čas...," krčí Marios rameny.

Řecké nemocnice se potýkají s nedostatkem peněz a personálu | Foto: Pavla Smetanová

Ten, kdo ale rodinu nemá, má prostě smůlu, nebo si musí zajistit soukromou sestru za sto eur denně, jak mi popisuje univerzitní profesorka Emily, která sem přijela za svým těžce nemocným otcem, významným irským novinářem a spisovatelem.

„Když jsem konečně přijela do nemocnice, tatínek už čtyři hodiny čekal na sestru, protože potřeboval na toaletu, ale nebyl tam nikdo, kdo by mu pomohl. Takže jsem ho našla v hrozném stavu. Kdybych nepřijela, umřel by tady," vypráví mi zděšená mladá žena.

„Tatínek potřeboval, aby ho někdo převlékl a pomohl mu. Okamžitě jsem šla koupit rukavice, pleny, náplň do kapačky. Ukradla jsem prostěradlo z jiného oddělení a snažila se to sama zvládnout, protože je velice nemocný a nemůže se hýbat," utírá si Emily slzy z očí při vzpomínce na ponižující zážitek.

Lidé se zde musejí spoléhat výhradně sami na sebe a své rodiny. Štěstí v této nelehké době je, že řecká rodinná pouta jsou tradičně velmi pevná.

Pavla Smetanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme