Pacientka v Rakousku se nakazila virem HIV z dárcovské krve

Virem HIV se z dárcovské krve nakazila pacientka v Rakousku. Dnes o tom informoval rakouský Červený kříž, který krevní konzervu dodal. Za posledních 15 let se v Rakousku jedná o jediný známý případ. Červený kříž také vyloučil další šíření nákazy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krevní konzervy (ilustrační foto)

Krevní konzervy (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Vedení organizace vyjádřilo pacientovi hlubokou lítost a nabídlo mu okamžitou pomoc při léčbě.

Červený kříž v Rakousku odhadl pravděpodobnost nákazy virem HIV z dárcovské krve na 1:2,5 milionu. Nebezpečí dalším pacientům prý nehrozí, riziková byla pouze jedna jediná krevní konzerva.

Rakouský červený kříž dodal za minulých 15 let v Rakousku 6 milionů krevních konzerv. Krev se testuje v několika stupních, nákaza HIV se ale nedá odhalit během takzvaného diagnostického okna. Po nákaze trvá i řadu dní až týdnů, než virus začne být zjistitelný právě krevními testy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti dodal zpravodaj ČRo Vojtěch Berger. Hostem pořadu Stalo se dnes na Radiožurnálu byl poté předseda Společnosti pro transfuzní lékařství Vít Řeháček

„Zásadně se testuje zkumavka krve, která se odebírá dárci, a tím je otestován i ten transfuzní přípravek,“ přiblížil proces předseda Společnosti pro transfuzní lékařství Vít Řeháček. I tak prý teoretické riziko infekce virem HIV hrozí v podstatě při každé transfuzi.

Řeháček doplnil, že v České republice se virus HIV testuje od roku 1987 a od té doby není evidován žádný přenos HIV z dárce na pacienta cestou transfuzního přípravku. Je to prý ale otázka náhody a pravděpodobnosti, ne úspěšnosti.

Vojtěch Berger, Jan Richter, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme