Pád Berlínské zdi si v německé metropoli připomnělo asi 300 tisíc lidí

Více než 300 tisíc lidí přišlo v neděli do centra německé metropole oslavit čtvrt století od pádu Berlínské zdi. Dnes už je poměrně těžké poznat, kudy přísně střežená hranice mezi východním a západním Německem vedla, řada Berlíňanů si to však stále dobře pamatuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rozsvícené balonky na místech, kde stála Berlínská zeď | Zdroj: Reuters

Na hlavní třídě u Braniborské brány, kde ve všedních dnech v několika pruzích jezdí auta, se srotily tisíce lidí.

„Přišel jsem oslavit tenhle výjimečný den. Jsem rád, že už můžeme volně cestovat, že žijeme v prostředí, kde nejsou kontroly,“ říká Andreas.

Přehrát

00:00 / 00:00

Oslavám pádu Berlínské zdi přihlížel i zpravodaj ČRo Pavel Polák

„Zacelila se hluboká rána. To, co lidi rozdělovalo a co se na obou stranách vyvíjelo jiným směrem, teď opět srůstá,“ dodává.

Ostře sledovaná hranice vyrostla 13. srpna 1961. Zprvu ji tvořil ostnatý drát, krátce na to začala stavba zdi jako takové.

Symbol rozděleného světa padl až skoro po třech desítkách let, 9. listopadu roku 1989.

„Ten den, kdy padla zeď, jsem jel autem po dálnici. Když jsme se to dozvěděli, tak se všechno zastavilo a slavili jsme přímo na silnici,“ vzpomíná Andreas.

„Právě jsem to počítala – roků strávených za zdí je už méně než let, které jsem prožila bez ní. A z toho mám pochopitelně radost,“ podotýká Martina, další z těch, kteří přišli slavit.

Místo, kde zeď stála, včera připomínaly tisíce svítících balonků. Ke každému byl připevněný nějaký vzkaz nebo příběh člověka, kterému berlínská zeď poznamenala život.

Za tmy pak tyto balonky za zvuků Beethovenovy Ódy na radost a za potlesku přihlížejících lidí vzlétly k nebi.

Berlínská zeď | Foto: Michal Jindra

Pavel Polák, kov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme