Pád egyptského letounu nikdo nepřežil

Záchranáři na člunech celý den prohledávali vody v místě, kam se v sobotu ráno zřítilo egyptské letadlo společnosti Flash Airlines se 148 lidmi na palubě. Nacházeli ale už jen těla nebo jejich torza, zavazadla, boty, záchranné prostředky a kusy letounu. Černou skříňku do večera nenašli. Dopravní úřady Francie i Egypta potvrdili, že příčinou havárie byla výhradně technická závada.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

sbírání trosek | Zdroj: ČTK

Tragické okamžiky prožívají příbuzní 148 obětí leteckého neštěstí letounu egyptské společnosti Flash Air. Boeing 737-300 se zřítil do Rudého moře krátce po startu z letoviska Šarm aš-Šajch při charterovém letu do Paříže s plánovaným mezipřistáním v Káhiře. Na palubě bylo 135 cestujících a 13 členů posádky.

Nikdo nehodu nepřežil, potvrdili představitelé letecké společnosti a letiště v Káhiře. Oproti počátečním zprávám hovořícím o 135 cestujících a šestičlenné posádce agentury později počet lidí na palubě stroje směřujícího do Paříže zvýšily na celkových 148. Podle údajů francouzského ministerstva dopravy totiž cestovalo z egyptského letoviska domů 135 Francouzů a egyptská posádka čítala 13 členů.

Trosky letadla byly objeveny zhruba 15 kilometrů od pobřeží. Ministerstvo dopravy vyloučilo teroristický čin a za pravděpodobnou příčinu neštěstí označilo mechanickou závadu na stroji. Počasí v Šarm aš-Šajchu bylo dobré a ostatní stroje vzlétly bez jakýchkoliv problémů, uvedly egyptské úřady.

Boeing 737 Flash Airllines | Foto: ČTK/AP

Jak Radiožurnálu potvrdil náš velvyslanec v Egyptě Jakub Karfík, mezi cestujícimi nebyl žádný pasažér z Česka.

Z obrazovek radarů zmizel stroj pouhé dvě minuty po startu, aniž by odvysílal jakýkoli nouzový signál. Po mezipřistání v Káhiře měl směřovat do francouzské metropole. Do egyptského letoviska jen několik desítek minut před osudným startem dovezl letoun turisty z Itálie.

Náměstek francouzského ministra dopravy Dominique Bussereau potvrdil, že letoun měl krátce po vzletu blíže nespecifikované technické problémy. Posádka se prý pokusila o návrat na letiště v Šarm aš-Šajchu, tento manévr se už ale nezdařil. "Právě v okamžiku, kdy se letadlo pokoušelo o půlobrat, zřítilo se do Rudého moře, naproti ostrovu, kde stojí hotel Sheraton," uvedl Bussereau tisku na letišti v Roissy u Paříže.

Zřícený Boeing byl v provozu šest let a absolvoval podle zástupců Flash Airlines hlavní technickou kontrolou v Norsku. Byl jedním ze dvou strojů, ketrá tato charterová společnost vlastní.

I když pády letadel nejsou časté, umírají při nich vysoké počty lidí. Například loni v únoru havarovalo íránské vojenské letadlo Iljušin s 302 osobami. Nikdo nepřežil. Nejvíce lidí však zřejmě zahynulo v souvislosti s útoky na Spojené státy v roce 2001. Tehdy teroristé unesli čtyři letadla společností American Airlines a United Airlines v New Yorku, Washingtonu a nedaleko Pittsburghu, zahynulo 265 osob na palubách letadel a dalších téměř 3000 osob v troskách budov.

Milan Kopp, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme