Pád forintu láká tisíce Slováků do maďarských hypermarketů

Přeshraniční nákupní turistika není ve střední Evropě nic neobvyklého. To, co se momentálně děje na hranicích Slovenska s Maďarskem, se ale vymyká všem zvyklostem. Historicky nejslabší hodnota maďarského forintu zaplnila maďarské hypermarkety slovenskými zákazníky. A přestože má v poslední době problémy také euro, můžou se Slováci v Maďarsku cítit jako majitelé velmi tvrdé měny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Euro a forint (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Na parkovišti před obchodním domem v maďarském Mosonmagyarováru přijíždí jedno auto se slovenskou poznávací značkou za druhým. Řada Slováků jezdila do Maďarska nakupovat už dlouho, ale v posledních týdnech po pádu forintu jejich počet ještě výrazně vzrostl.

„Když si vezmete tuto kávu, u nás stojí 4 eura a nějaké drobné. Tady to stojí 740 forintů. No, je to úspora 40 až 45 korun minimálně,“ říká muž ze Slovenska, který se svou žena překládá do auta plný nákupní vozík zboží.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž zpravodaje ČRo na Slovensku Vojtěcha Bergera

Mezi regály korzuje také několik českých zákazníků, kteří do Mosonmagyarováru přijeli na lázeňský pobyt. „Nenakupuji tolik, abych to dokázala porovnávat. Nejeli jsme sem nakupovat,“ přiznává Češka. A její muž doplňuje: „Já nevím, kolik to stojí u nás, natož tady.“

Gábi Masárová žije v Maďarsku už několik let. Pracuje v Bratislavě, bydlí ale v maďarské vesnici kousek za hranicemi. Celou dobu nakupuje v maďarských obchodech, takže může porovnávat, jak se ceny hýbou.

„V létě, ještě v srpnu to bylo 260 forintů za euro. Teď je to 310. mluvím o valutě. To znamená, že rozdíl je markantní, je to těch 10 až 15 procent. A je to cítit na přílivu lidí ze Slovenska, kteří nakupují v zahraničí,“ říká Masárová.

Nákup v Maďarsku může oproti slovenským cenám vyjít i o polovinu levněji. Maďarský jogurt navíc chutná stejně jako ten slovenský. A ještě se u snídaně můžete naučit nějaké to maďarské slovíčko z nápisu na obalu. Takže slabý forint zase o něco utužil slovensko-maďarské vztahy.

Vojtěch Berger Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme