Soud v Izraeli nařídil vrátit do Itálie chlapce, který ztratil rodiče při pádu lanovky v Strese

Telavivský soud v pondělí rozhodl o vrácení chlapce, jenž jako jediný z rodiny v květnu přežil pád lanovky v horách na severu Itálie, jeho italské rodině. V září si ho do Izraele odvezl jeho dědeček a policie případ vyšetřovala jako únos.

Tel Aviv Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dědeček chlapce z matčiny strany Šmulik Peleg odmítl mluvit s novináři. | Foto: Corinna Kern | Zdroj: Reuters

Při květnovém neštěstí přišlo o život 14 lidí včetně pěti příbuzných šestiletého Eitana Birana; byli mezi nimi jeho matka, otec, bratr a dva prarodiče. Do Izraele ho odvezl otec jeho matky Šmulik Peleg, podle kterého by měl chlapec vyrůstat právě tam.

O nejbližší rodinu přišel při pádu lanovky, teď se o chlapce přetahují příbuzní v Itálii a Izraeli

Číst článek

Peleg zdůrazňuje chlapcův původ a izraelské občanství a zároveň tvrdí, že přestěhování hocha do Izraele plánovali i Ejtanovi rodiče.

Příbuzní z otcovy strany žijí v Itálii. Podle nich byl chlapec odvezen bez jejich vědomí a požadovali tak jeho navrácení do Itálie.

Případ řešil telavivský soud pro záležitosti rodin. Rozhodl, že chlapec musí být vrácen do Itálie, kde žil od raného dětství. Tam má být prozatím u nejbližších příbuzných, než tamní soudy nevyřeší spor o opatrovnictví mezi příbuznými jeho otce, žijícími v Itálii, a matčinou rodinou žijící v Izraeli.

Soudní proces

Soud v pondělí podle izraelských médií také uložil Pelegovi zaplatit soudní výlohy ve výši 70 000 šekelů (483 000 korun).

Další podezřelí. Italští státní zástupci nově vyšetřují devět lidí a dvě firmy kvůli pádu lanovky

Číst článek

Podle dřívějších informací svěřil italský soud Birana po několikatýdenní léčbě v nemocnici jeho tetě z otcovy strany Aye Biranové Nirkové, která žije nedaleko Pavie. Spolu s manželem chce Eitana vychovávat, i když mají dvě dcery. O jeho adopci má ale zájem i teta z matčiny strany.

Prokuratura v Pavii oznámila, že bude usilovat o vrácení dítěte do Itálie v souladu s haagskou úmluvou o právech dětí.

Pelega obvinila prokuratura z únosu. Peleg přiznal, že Eitana odvezl z Itálie pronajatým autem do Švýcarska, odkud oba odletěli do Izraele.

V jeho neprospěch mluvil také fakt, že byl muž v minulosti odsouzen za domácí násilí. Ejtanova teta z matčiny strany zároveň tvrdila, že na chlapci bylo již po necelém týdnu v Izraeli vidět, že mu někdo vymývá mozek. Měl recitovat naučené fráze a věty. 

ern, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme