‚Podstoupili riziko, které skončilo tragédií.‘ Úmyslně vložená vidlice vyřadila brzdu zřícené kabiny lanovky

V souvislosti s nedělním pádem kabiny lanovky v italské obci Stresa vyšetřující státní zástupkyně ve středu v noci nařídila zadržení tří zaměstnanců provozovatelské firmy. Vyšetřovatelé se domnívají, že zadržení úmyslně znemožnili fungování záchranné brzdy, uvedla agentura ANSA. Advokáti mužů se zatím k tvrzení prokuratury nevyjádřili.

Turín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zřícená lanovka v italské obci Stresa u Lago Maggiore. | Zdroj: Reuters

Podle vyšetřující státní zástupkyně Olimpie Bossiové provozovatelé vědomě znemožnili fungování záchranné brzdy. Vyšetřovatelé se domnívají, že provozovatelé vložili mezi brzdové čelisti kovovou vidlici, která zabránila správnému fungování brzd. V tomto režimu kabina může jezdit pouze bez cestujících.

Podle Bossiové důvodem manipulace s brzdami byl problém v kabině. Nepodařilo se ho zcela vyřešit před obnovou provozu minulý víkend. „A tak v přesvědčení, že se nosné lano nemůže zlomit, (provozovatelé) podstoupili riziko, které pak skončilo tragédií,“ uvedla Bossiová.

Podle ní však zadržením tří mužů vyšetřování nekončí. Dále bude třeba objasnit příčiny zlomení nosného lana, které naposledy kontrolovala specializovaná firma na konci loňského roku.

V severní Itálii se zřítila kabina lanovky, nejspíše se utrhlo nosné lano. Pád nepřežilo čtrnáct lidí

Číst článek

Mezi zadržené patří jednatel provozní společnosti Ferrovie del Mottarone, ředitel provozu společnosti a vedoucí směny. Jejich advokáti se k tvrzením prokuratury ještě nevyjádřili. Podle velitele policie se ale muži přiznali, že s brzdou manipulovali. Muži jsou podezřelí ze zabití a neúmyslného způsobení hromadné nehody.

Vyšetřovatelé a záchranáři v pondělí uvedli, že porucha brzd výrazně přispěla ke smrtelné nehodě. Podle nich kabina nabrala vysokou rychlost a neudržela se na jisticím lanu. Rychlost navíc přispěla k ničivosti pádu, který nepřežilo 14 cestujících.

Jediný přeživší, pětiletý chlapec izraelského původu, se nachází na jednotce intenzivní péče v turínské nemocnici Regina Margherita. Lékaři uvedli, že ho začali probouzet z umělého spánku.

Kabina s 15 cestujícími se zřítila v neděli v italské obci Stresa, jež leží na břehu piemontského jezera Lago Maggiore. Lanovka vedla na vrch Mottarone. Kvůli vyhlídkám a zábavnímu parku pro děti Mottarone představuje oblíbený výletní cíl. Při nehodě zahynulo 14 lidí, z toho pět osob izraelské národnosti a jeden muž původem z Íránu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme