Pád libyjského vůdce Kaddáfího je podle Západu neodvratný

Čas hraje proti libyjskému vůdci a Severoatlantická aliance dokončí v Libyi svůj úkol, kterým je konec režimu Muamarra Kaddáfího. To mimo jiné zaznělo v Bruselu, kde jednají ministři obrany členských zemí NATO o pokračování vojenské operace na ochranu civilistů proti Kaddáfího armádě a také o budoucnosti Libye po očekávaném pádu diktátora.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Žena čekající na zastávce autobusu v libyjském Benghází. Nápis nad ní prorokuje brzký konec Kaddáfího režimu | Foto: ČTK/AP, Rodrigo Abd | Zdroj: ČTK

Plukovník Kaddáfí sice ztrácí pozice na všech frontách, urputně se ale zatím drží u moci přinejmenším v Tripolisu. Ten zažil v úterý zřejmě nejtěžší denní nálety na vládní a vojenské cíle od začátku operace západních spojenců před devíti týdny.

Libyjský vůdce přesto v televizi prohlásil, že raději zemře jako mučedník, než aby se vzdával. Své stoupence vyzval, aby se shromáždili u jeho sídla a pochodem milionů vypudili ze země nepřátele. Kaddáfí také údajně odmítnul nabídku k odchodu do azylu v některé z afrických zemí.

Síly jeho režimu ale zjevně slábnou. Povstalci vytlačili po měsíci vládní vojáky z města Džafran v západolibyjských horách. A plukovník ve strachu před stále silnějšími a častějšími nálety NATO údajně tráví každou noc na jiném místě.

Mezitím uznalo Španělsko jako osmý stát na světě za legitimního představitele Libyjců opoziční Národní přechodnou radu.

Jan Prokeš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme