Pád rumunské vlády. Premiér Ponta po tragickém požáru v hudebním klubu odstupuje

Rumunský premiér Victor Ponta dnes podá demisi. Reaguje tak na nedávný požár v hudebním klubu v Bukurešti. Při neštěstí zemřelo 32 lidí a desítky dalších jsou ve vážném stavu. Tragédie vyvolala v Rumunsku protivládní demonstrace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rumunský premiér Victor Ponta ohlásil demisi | Zdroj: Reuters

Premiér celé měsíce odolával tlakům na odchod kvůli korupčním aférám, dnes demisi své vlády oznámil v přímém televizním vystoupení.

"Doufám, že rezignace vlády uspokojí lidi, kteří byli v ulicích, musím přiznat, že hněv ve společnosti je oprávněný," prohlásil odstupující Victor Ponta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Rumunsku přiblížil analytik Českého rozhlasu Milan Slezák

Bukureští v úterý pochodovalo k sídlu rumunské vlády na 20 tisíc lidí. S hesly jako "demise", "vrazi" nebo "taky máte děti" žádali protestující konec vlády Victora Ponty. Premiéra viní z odpovědnosti za údajně laxní bezpečnostní kontroly na diskotékách.

Demisi vlády žádaly v ulicích Bukureště tisíce lidí | Foto: Reuters

V Bukurešťském hudebním klubu Colectiv začalo hořet v pátek v noci, když tam metalová skupina Goodbye to Gravity odpálila pyrotechniku. Od jiskry rychle vzňala izolace uvnitř klubu.

V klubu bylo v tu dobu až 400 lidí, kteří v panice prchali a ucpali jediný průchozí východ. Na místě zasahovalo asi 60 sanitek.

Prezident Klaus Iohannis zřejmě Victora Pontu pověří vedením kabinetu až do vyřešení situace. Po tragédii vyzval k zásadní změně rumunské společnosti sužované všudypřítomnou korupcí.

Zranění byli rozvezeni do několika bukurešťských nemocnic | Foto: Reuters

Český rozhlas, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme