Pád ruského letadla na Sinaji možná způsobila bomba. Britové ruší lety z Egypta

Na palubě ruského letadla, které se o víkendu zřítilo v Egyptě, byla možná bomba. K už dříve uvažované, ale zároveň odmítané verzi se nyní na základě informací od tajných služeb přiklánějí Američané a Britové. Spojené království už z toho důvodu zrušilo všechny příchozí a odchozí lety na lince z Velké Británie do egyptského Šarm aš-Šajchu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místo pádu ruského letadla nad Sinajským poloostrovem | Zdroj: ČTK

S informací o možném teroristickém útoku přišla jako první televize CNN, která se při tom odvolávala na zdroje z amerických tajných služeb.

Je prý možné, že bombu umístil do letadla někdo z egyptského letištního personálu. Podle CNN americké úřady hodnotí tamní bezpečnost jako velmi nedbalou.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pádu ruského letadla na Sinaji mluvili redaktorka Pavlína Nečásková a zpravodaj ČRo v Rusku Martin Dorazín

Britská vláda kvůli možným rizikům zrušila všechny lety mezi Spojeným královstvím ostrovy a Šarm aš-Šajchem.

„Na základě získaných informací je velmi pravděpodobné, že pád ruského letadla nad Sinajským poloostrovem způsobila výbušnina na palubě. Na základě našeho doporučení proto do Šarm aš-Šajchu neodletí žádní britští turisté,“ oznámil britský ministr zahraničí Philip Hammond.

BBC odhadla, že v egyptském letovisku nyní tráví dovolenou asi dvě tisícovky Britů.

Spoje do a z Británie podle prohlášení z Downing Street nepoletí, dokud letiště v Šarm aš-Šajchu neprověří tým. Jak dlouho to může trvat, zatím není jasné. Zákaz platí do odvolání.

Co se týká českých úřadů, diplomacie žádné speciální varování v této souvislosti nevydala. Letadla přes egyptskou oblast však začaly odklánět některé aerolinky hned krátce po tragédii. Z preventivních důvodů trasu změnil Travelservice, Lufthansa, Air France nebo Emirates.

Už dříve i egyptští vyšetřovatelé dospěli k závěru, že za pádem letounu je výbuch. Přičítali ho však závadě na motoru, nikoli teroristickému útoku.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pádu ruského letadla v Egyptě a nových zprávách, které se k tématu objevily, mluvil komentátor ČRo Milan Slezák

Když se krátce po neštěstí k zodpovědnosti přihlásila na sociálních sítích skupina z Islámského státu, označil to egyptský prezident za snahu o propagaci džihádistického uskupení.

Nová britská opatření Egypt odsoudil jako předčasná. Podle egyptského ministra zahraničí Sámiha Šukrího mohou poškodit egyptský turistický průmysl.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Pěskov v souvislosti s informacemi CNN varoval před unáhlenými závěry a nejmenovanými zdroji a doporučil počkat na zprávu ruského Mezistátního leteckého výboru.

Rusové analyzují černé skříňky z letadel a také pokračují v hledání trosek stroje. Jejich pátrací operace v sinajské poušti by měla skončit do dnešního večera.

Pro Rusy zatím dál přicházejí v úvahu všechny možnosti, zatím nejvíc se však přiklánějí k možnosti, že šlo o výbuch motoru nebo jinou technickou závadu.

Ruská společnost Kogalymavia, která havarované letadlo provozovala, zastavila lety airbusů, dokud neukončí jejich kontrolu.

Na Sinaji se zřítilo ruské letadlo s 224 lidmi na palubě | Foto: ČTK

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme