Pád ruského letadla na Sinaji způsobila bomba nastražená islamisty, tvrdí zpravodajci USA

Sobotní havárii ruského dopravního letadla nad Sinají mohl zavinit pumový útok. Podle televize CNN se k verzi kloní americké tajné služby s tím, že nálož mohli nastražit příslušníci Islámského státu. Teorii o bombovém atentátu nevyloučila ani britská vláda, která pozastavila lety z egyptského letoviska Šarm aš Šajch. Podle egyptských úřadů se letadlo zřítilo nejspíš kvůli výbuchu. Jeho příčinu ale vyšetřovatelé zatím neznají.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trosky ruského dopravního letadla, které havarovalo na Sinajském poloostrově

Trosky ruského dopravního letadla, které havarovalo na Sinajském poloostrově | Zdroj: Reuters

Američtí zpravodajci se podle televize CNN shodují, že v ruském letadle s 224 lidmi na palubě někdo nastražil výbušné zařízení. Televize to tvrdí s odvoláním na zdroj obeznámený s informacemi zpravodajských služeb. Ty prý na Sinaji zachytily podezřelou aktivitu, byť o možné hrozbě podobného nebezpečí dopředu informace neměly.

Zatím jde pouze o předběžné závěry. Oficiální verzi toho, jak se události mohly seběhnout, americká zpravodajská komunita nezveřejnila.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ruské letadlo se nad Sinají mohlo zřítit kvůli náloži na palubě, naznačují to podle CNN informace zpravodajských služeb USA. Detaily telefonovala Lenka Kabrhelová

Zdroj CNN v této souvislosti upozornil, že jeho informace není oficiálním stanoviskem amerických zpravodajských služeb. „Rozhodně ale panuje přesvědčení, že šlo o výbušninu umístěnou v zavazadlovém prostoru nebo jinde v letadle,“ citovala amerického činitele televize.

Verzi o možném bombovém útoku podle CNN nasvědčují i interní vzkazy uvnitř Islámského státu, které zpravodajské služby zachytily. Tyto informace jsou odlišné od těch, jež teroristická organizace veřejně prezentuje ve zprávách o odpovědnosti za provedené útoky.

Ruská agentura TASS dnes uvedla, že katastrofu letadla, při níž zahynulo 224 lidí, způsobil výbuch jednoho z motorů. Odvolává se přitom na zprávy egyptských vyšetřovatelů, publikované v místním tisku.

Dosavadní poznatky ale prý nenaznačují, že by havárie byla výsledkem teroristického útoku. Explozi údajně potvrdily záznamy z černých skříněk. Co výbuch způsobilo, bude předmětem dalšího vyšetřování.

Experti nejprve musejí podrobně prohledat místo pádu a analyzovat těla obětí a předměty a fragmenty letadla, které dopadly na zem. Musejí zjistit, zda nesou stopy výbušniny, nebo zda exploze byla důsledkem technického selhání. Rozbor technických parametrů letu podle ruské agentury svědčí o tom, že letoun padal velmi rychle.

Británie pozastavila odlety svých strojů z egyptského Šarm aš-Šajchu

Číst článek

„Analýza dat dokládá mohutný výbuch, okamžitý výpadek všech motorů, vzplanutí části trupu a rozpad letounu ještě ve vzduchu,“ cituje TASS informaci egyptských vyšetřovatelů.

Německý Spolkový úřad pro vyšetřování leteckých neštěstí, který se na zjišťování příčin tragédie rovněž podílí, dnes oznámil problémy při analýze hlasových záznamů v černých skříňkách. Zatímco datové záznamy jsou v pořádku, skříňka s hlasovou komunikací je podle německého úřadu poškozená a dešifrovat její obsah se zatím nedaří.

Katastrofu ruského letadla v Egyptě údajně způsobil výbuch motoru

Číst článek

Podle mluvčího ruských vyšetřovatelů Vladimira Markina byly na místě pádu letadla nalezeny dokumenty a předměty, které „mají význam pro vyšetřování okolností nehody,“ uvedla agentura Interfax. Další podrobnosti Markin agentuře nesdělil.

Stroj ruské společnosti Kogalymavia, který letěl z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch a směřoval do ruského Petrohradu se zřítil v sobotu v centrální části Sinajského poloostrova. Neštěstí nikdo nepřežil.

Na Sinaji se zřítilo ruské letadlo s 224 lidmi na palubě | Foto: ČTK

Lenka Kabrhelová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme