Pád ruských letadel byl zřejmě dílem teroristů

Vyšetřování příčin pádu dvou letadel v Rusku se alespoň v jednom případě přiklonilo k terorismu. Na místě katastrofy ruského letadla TU-154, které se zřítilo v noci na středu nedaleko města Rostov na Donu, se totiž podařilo najít stopy po výbuchu. Na internetu se k akci přihlásili radikální muslimové.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

černá skříňka TU-154 | Zdroj: ČTK

Podle expertů ruské kontrarozvědky se na místě katastrofy stroje TU-154 našly stopy po výbušnině hexogen. Jde o látku, kterou se plní dělostřelecká, protitanková a protiletecká munice.

Při ohledání trosek druhého letadla TU-134, které se zřítilo jen pár minut před TU-154 v Tulské oblasti, se žádné podobné stopy neobjevily. Pyrotechnický průzkum zde ale stále pokračuje.

K odpovědnosti za útoky se na internetu přihlásila muslimská extremistická skupina Brigáda Islambulího, odsuzující útoky Ruska na muslimy v Čečensku. Podle některých zdrojů je tato skupina napojena na síť Al-Káida. Ruské úřady zatím prohlášení nijak nekomentují.

Vyšetřovatelé zkoumají stopu vedoucí k jedné z cestujících letu TU-154, ženě z Čečenska, ke které se zatím nikdo nepřihlásil. Nejmenovaný zdroj řekl agentuře Interfax, že posádka aktivovala na palubě nejdříve signál o neštěstí a poté o únosu stroje.

Rusové už dříve přiznávali, že za pády letadel, při nichž zahynulo 89 lidí, je nejspíš terorismus. Vyšetřování ale stále pokračuje a ruské úřady stále zvažují i technické problémy či lidské selhání.

Na palubě TU-154 se nacházelo 46 osob, identifikováno jich bylo 12. Nalezeno bylo i všech 43 lidí, kteří cestovali na TU-134.

Petr Vavrouška, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme