Pád stíhačky do lidí ve Lvově zavinili piloti

Ukrajinská vládní vyšetřovací komise se přiklonila k tomu, že největší díl odpovědnosti za tragédii při letecké exhibici ve Lvově nesou piloti stíhačky, kteří nepovoleně improvizovali. Pád nadzvukového letadla mezi diváky letecké přehlídky 27. června si do dnešního dne vyžádal 85 lidských životů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pád stíhačky | Foto: ČTK/AP

Hlavními viníky tragédie na letecké přehlídce v ukrajinském Lvově jsou podle předsedy vládní vyšetřovací komise Jevhena Marčuka dva piloti nadzvukové stíhačky. Piloti se během letu odklonili od plánované trasy, překročili hranice letového koridoru a předváděli prvek vysoké pilotáže, který nebyl součástí schváleného programu.

Na vině jsou ale io organizátoři přehlídky, protože rozmístění návštěvníků na ploše letiště bylo nestandardní a letové koridory se nacházely velmi blízko diváků. Vyštřovatelé zjistili i další hrubá pochybení. Letecké mapy, které piloti dostaly, neodpovídaly skutečnosti a před začátkem přehlídky se nekonala povinná generálka.

Vojenský letoun Su-27 se 27. července zřítil přímo do zástupu diváků na lvovském letišti. O život přišlo 85 lidí, dalších 151 bylo zraněno. V nemocnici ještě zůstává 65 lidí, mnozí jsou ve vážném zdravotním stavu. Podle agentury Interfax jsou mezi zraněnými čtyři cizinci - občané Spojených států, Francie, Kanady a Ruska.

Martin Hromádka, Bohdan Kopčák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme