Pád vlády Bulharům nestačí, proti ČEZu i chudobě protestovali i v noci

Demonstrace proti vysokým cenám elektřiny i chudobě se v Sofii se přesunuly i k budově ČEZu Bulgaria. V hlavním městě protestovaly desetitisíce lidí. Přestože bulharský premiér Bojko Borisov už podal demisi, protesty pokračovaly i v noci. Další velká celonárodní demonstrace se očekává v neděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstranti v Bulharsku donutili vládu k demisi | Zdroj: ČTK

Demonstranti se shromáždili před hlavní budovou ČEZu v Sofii. Několik tisíc odpůrců dosluhující vlády vyšlo z křižovatky Orlov Most a přesunulo se k parlamentu. Tam byli i příznivci premiéra Bojka Borisova a jeho strany.

Řada protestujících se vymezuje proti nadnárodním monopolům, někteří žádají dokonce i novou ústavu a 'nové Bulharsko'. „Proč jsem tady? Protože v Bulharsku je hodně nespravedlnosti a útlaku. Nemůžeme to dál snášet. To je všechno,“ říká mladý muž.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace sdělil z Bulharska zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu Martin Ježek

Tentokrát policie výrazně omezila své působení a na některých místech demonstrací v Sofii se neobjevila vůbec. Během noci nebyl nikdo zraněn ani zatčen.

Tisíce lidí pochodovaly nejen v Sofii, ale i dalších velkých bulharských městech. Je pravděpodobné, že demonstrace, původně vyvolané vysokými účty za elektřinu, budou pokračovat i v dalších dnech. Velké shromáždění se chystá v Sofii na neděli.

Bulharsko už také zmírnilo postup proti ČEZu, tamní regulátor ale dal české firmě ultimátum. Společnost ČEZ má čas do poloviny dubna, aby odstranila nedostatky. Ty podle regulátora jsou ve vypisování veřejných zakázek nebo v metodice používané pro zelenou energii. ČEZ prý kvůli chybám způsobil státnímu dodavateli proudu finanční škody.

Bulharsko po demisi vlády čekají předčasné volby. Shodly se na tom téměř všechny parlamentní strany. Volby by měly nejpozději do Velikonoc, teď se řeší, jak bude vypadat přechodné období.

Bulharská média si všímají, že už se objevují i mezinárodní reakce na celou situaci. Sousední Rumunsko se bojí odložení vstupu do Schengenského prostoru kvůli tomu, že Bulharsko zůstane bez vlády. Rumunská vláda tvrdí, že smlouva nebude moct být podepsána, protože se tak má stát pod irským předsednictvím v Evropské unii na začátku března a Rumunsko a Bulharsko by měly vstupovat společně.

kko, mka, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme