Pád vrtulníku s polským premiérem zavinila námraza

Zvláštní komise polského generálního štábu už zná příčinu prosincové havárie vrtulníku s premiérem Leszkem Millerem na palubě. Předseda vlády při ní utrpěl zlomeninu dvou hrudních obratlů. Zraněno bylo i 14 dalších osob. Příčinou pádu helikoptéry byla námraza na motorech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vrtulník Mi-8 | Foto: Jan Rosenauer

Poruchu motorů vládního vrtulníku Mi-8 způsobila námraza na otvorech nasávajících do nich vzduch. Svůj podíl na nehodě ale měli i piloti. Ti byli po havárii velmi chváleni za výborně zvládnuté nouzové přistání, které všichni cestující přežili. Při startu stroje zapnuli pouze automatické odmrazování motoru. Podle předpovědi počasí totiž nebezpečí námrazy ten den nehrozilo.

Nad Varšavou ale byla teplotní inverze. Při klesání stroje na přistání se na motorech námraza utvořila. Bylo možné jí zabránit, kdyby piloti ručně zapojili odmrazovací systém. Komise došla k závěru, že se jednalo o neúmyslnou chybu pilotů. Dále se případem bude zabývat vojenská prokuratura.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme