Padesát tureckých rukojmí se po 100 dnech vrátilo ze zajetí Islámského státu

Za jediný den uprchlo do Turecka na 45 tisíc syrských Kurdů. Ankara dlouho držela hranici zavřenou, po velkých protestech ve východním Turecku ale včera uprchlíkům umožnila hranice překročit. Kurdové prchají před postupujícími jednotkami Islámského státu. Turecko dnes také ohlásilo osvobození padesátky rukojmí, které Islámský stát v červnu zajal v iráckém Mosulu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kurdové prchají před postupujícími jednotkami Islámského státu | Zdroj: Reuters

„Dnešek je významný a šťastný den pro celý národ. Doufám, že už nás nikdy nepotká takové neštěstí. Všichni máte zvláštní místo v našich srdcích,“ přivítal rukojmí přímo na letišti turecký premiér Ahmet Dovutoglu.

Devětačtyřicet lidí včetně diplomatů, vojáků speciálních jednotek a také žen a malých dětí strávilo v zajetí Islámského státu celkem 101 dní.

Okolnosti, za kterých se dostali na svobodu, zatím nejsou jasné. Turecké tajné služby oznámily pouze to, že rukojmí se několikrát přesouvali a nakonec se vrátili do vlasti přes hranici se Sýrií

Ankara také tvrdí, že za jejich osvobození nezaplatila radikálním džihádistům žádné výkupné.

Ondřej Himmer Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme