Po mučení strávili mnozí týdny v bolestech, než zemřeli. Dobrovolnice Pajevská popsala ruské zajetí

Ukrajinská dobrovolnice Julija Pajevská, kterou Rusové v březnu zajali v Mariupolu, ve čtvrtek při slyšení před výborem v americkém Kongresu poskytla svědectví o mučení Ukrajinců v ruském zajetí. Pajevská, která je známá na Ukrajině jako Tajra, byla propuštěna po třech měsících. Před členy Amerického helsinského výboru řekla, že Rusové pravidelně mučili ji i další zajatce, přičemž mnozí to nepřežili.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinská dobrovolnice Julija Pajevská

Ukrajinská dobrovolnice Julija Pajevská | Zdroj: Profimedia

Víte, proč vám to děláme? ptal se jí jeden Rus. Protože můžete, odpověděla mu Pajevská podle své čtvrteční výpovědi.

Čečenský vůdce páchal válečné zločiny, tvrdí Kyjev. Jeho muži drželi 700 rukojmích

Číst článek

Americký helsinský výbor je vládní agentura, kterou Kongres založil roku 1975 s cílem prosazovat dodržování lidských práv. Zasedají v něm členové Sněmovny reprezentantů i Senátu a rovněž zástupci amerických ministerstev.

Pajevská popsala, že jí v náručí zemřel sedmiletý chlapec, protože neměla k dispozici potřebné vybavení, aby mu pomohla. Tvrdila dále, že před mučením se museli zajatci svléknout. Mnozí křičeli několik týdnů bolestí, než zemřeli. V takových mukách jediné, co poznali před smrtí, bylo násilí a nová bolest, řekla.

Podle ukrajinské agentury Ukrinform zachraňovala Pajevská životy vojáků a civilistů na Donbase osm let. Agentuře AP letos předala záznamy pořízené v době, kdy se svou skupinou pomáhala za nynější války Ukrajincům i raněným Rusům.

Kyjev vyšetřuje nález těl civilistů se stopami mučení ve vsi Zaliznyčne, místní obviňují Rusy

Číst článek

AP ve čtvrtek napsala, že je Pajevská jednou z těch, kdo skončili v ruském zajetí. Mariupolský starosta řekl, že při ruském obléhání města zmizelo 10 000 lidí. Rusové Mariupol dobyli v dubnu za cenu zničeného města a nespočtu mrtvých.

Marylandský senátor Ben Cardin po čtvrtečním vystoupení Pajevské řekl, že ženevské konvence požadují bezpodmínečnou ochranu pro civilní i vojenské zdravotníky. To, co Ukrajinka popsala, označil za porušení mezinárodního práva. Republikán Joe Wilson z Jižní Karolíny označil ruského prezidenta Vladimira Putina za válečného zločince.

Pajevská dosud odmítala novinářům blíže popsat své zajetí, říkala o něm pouze obecně, že to bylo peklo. Je velmi nepříjemné mluvit o tom, co se tam dělo, řekla ve čtvrtek před výborem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme