Důvěrnice jihokorejské exprezidentky byla odsouzena k 20 rokům vězení

Důvěrnice bývalé jihokorejské prezidentky Čche Son-sil byla v úterý odsouzena k 20 letům vězení za korupci. Čche stojí v centru korupčního skandálu, který loni v březnu vedl k sesazení prezidentky Pak Kun-hje. Prokuratura pro důvěrnici žádala 25 let. Soud podle zpravodajského severu BBC také udělil Čche pokutu 18 miliard wonů, což je skoro 342 milionů korun.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protagonistka korupčního skandálu v Jižní Koreji Čche Son-sil přichází k líčení před ústavním soudem v Soulu (archivní snímek z ledna 2017). | Zdroj: Reuters

Čche Son-sil podle obžaloby využívala mimo jiné svých styků s prezidentkou a nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím.

'Smrt kdykoliv, kdekoliv a jakýmkoliv způsobem'. Severní Korea vyhrožuje bývalé jihokorejské prezidentce

Číst článek

Skandál se týkal i největší jihokorejské společnosti Samsung, jejíhož šéfa I Če-jonga soud loni v srpnu poslal na pět let do vězení za úplatkářství. Letos v únoru byl překvapivě propuštěn.

Bývalá prezidentka Pak Kun-hje byla odvolána z funkce a vzata do vazby loni v březnu. V soudním procesu, který byl pak zahájen v květnu, čelí obvinění ze zneužití pravomocí. Žena údajně přiměla firmy k poskytnutí úplatků ve výši desítek milionů dolarů a zpronevěřila až 3,8 miliardy wonů, v přepočtu asi 72 milionů korun, z fondů tajných služeb. Exprezidentka vinu odmítá.

Soud v úterý také poslal za úplatkářství na dva a půl roku za mříže šéfa nadnárodního konglomerátu Lotte Group Sin Tong-pina. Důvěrnice Čche Son-sil podle obžaloby výměnou za různé výhody získala od Lotte sedm miliard wonů, v přepočtu asi 133 milionů korun. Firma pochybení už dříve odmítla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme