Další trest pro jihokorejskou exprezidentku. Za mřížemi má strávit celkem 32 let

Soud v Jižní Koreji v pátek vyměřil další, osmiletý trest vězení bývalé prezidentce Pak Kun-hje, která byla na jaře odsouzena k 24 letům vězení za korupci. Nový verdikt je trestem za zneužití fondů tajných služeb a za nedovolené ovlivňování voleb, informovala jihokorejská agentura Jonhap.

Soul Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejská exprezidentka Pak Kun-hje | Foto: Korea.net, CC BY-SA 2.0

Šestašedesátiletá Pak Kun-hje podle agentury AFP v soudní síni nebyla. Tresty se sčítají, což znamená, že si má bývalá jihokorejská prezidentka odpykat 32 let za mřížemi.

Páteční rozsudek se skládá ze dvou částí. První vyměřuje šestiletý trest za zneužití peněz tajných služeb, druhá dvouletý trest za ovlivňování voleb.

Soud poslal jihokorejskou exprezidentku do vězení na 24 let. Viní ji ze zneužití pravomoci, vydírání a korupce

Číst článek

Proti Pak Kun-hje během procesu vypovídali také tři bývalí šéfové tajné služby, kteří tvrdili, že na prezidentčin příkaz vyvedli z rozpočtu své organizace za tři roky dohromady tři miliardy wonů, tedy 67 milionů korun.

Bývalá prezidentka údajně tyto peníze použila k údržbě své soukromé rezidence, financování obchodu, kde jí nechávala Čche Son-sil šít šaty, a k dalším soukromým účelům.

V případě korupčního obvinění soud v dubnu shledal bývalou prezidentku vinnou v 16 z 18 bodů obžaloby, proti čemuž se ale prokuratura odvolala, protože zproštění považuje za nesprávné.

Podle verdiktu se exprezidentka spolčila se svou důvěrnicí Čche Son-sil a společně přiměly firmu Samsung k poskytnutí úplatků ve výši sedmi miliard wonů a společnost Lotte k poskytnutí stejně velkého úplatku. Exprezidentka Pak Kun-hje vinu odmítla, soudní proces bojkotovala a nepřišla si ani do soudní síně vyslechnout rozsudek.

Čche Son-sil byla letos odsouzena k 20 letům vězení za to, že využívala mimo jiné svých styků s prezidentkou a nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme