Soud poslal jihokorejskou exprezidentku do vězení na 24 let. Viní ji ze zneužití pravomoci, vydírání a korupce

Bývalá jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje byla v pátek odsouzena k 24 rokům vězení a pokutě 18 miliard wonů (bezmála 350 milionů Kč). Soud ji shledal vinnou ze zneužití pravomoci, vydírání a korupce. Exprezidentka i prokuratura se mohou proti rozsudku odvolat. Pak, která je ve vazbě a obžalobu odmítá, do soudní síně nepřišla.

Soul Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jihokorejská exprezidenta Pak Kun-hje (archivní foto)

V okolí soudní budovy v centrální části Soulu se dnes shromáždily stovky příznivců bývalé první ženy země, kteří skandovali, že Pak je nevinná. „Zastavte vražednou politickou pomstu" stálo na jednom z transparentů před soudní budovou. Šestašedesátiletá Pak proces bojkotovala od října na protest proti rozhodnutí, kterým jí byla prodloužena vazba o šest měsíců. Soudce obvinila ze zaujatosti.

Tento týden bývalá prezidentka oznámila, že k soudu nepřijde ani na vynesení rozsudku. Vzhledem k tomu, jakou pozornost případ vyvolal, dnešní soudní líčení přenášela živě televize, což nebývá v Jižní Koreji zvykem, napsala agentura AFP.

Jihokorejská prokuratura obvinila sesazenou prezidentku. Podle vyšetřovatelů brala úplatky

Číst článek

Důvěrnice Čche Son-sil

V centru korupčního skandálu, který vypukl v roce 2016 a měl loni v březnu za následek sesazení Pak Kun-hje, stála její důvěrnice Čche Son-sil. Ta si letos v polovině února vyslechla rozsudek, kterým jí byl uložen trest dvaceti let odnětí svobody. Čche Son-sil byla uznána vinnou z toho, že využívala mimo jiné svých styků s prezidentkou a nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím.

Aféra se týkala i největší jihokorejské průmyslové společnosti Samsung, jejíhož šéfa I Če-jonga soud loni v srpnu poslal na pět let do vězení za úplatkářství. Letos v únoru byl ale překvapivě propuštěn.

Skandál přispěl k rostoucímu rozhořčení jihokorejské veřejnosti ohledně napojení politiky na mocné průmyslové konglomeráty, takzvané čeboly, napsala agentura AFP.

Konzervativní prezidentka byla první ženou v čele Jižní Koreje a také prvním demokraticky zvoleným politikem, který byl v této zemi sesazen. V úřadu ji po volbách nahradil liberální Mun Če-in, který přispěl ke sblížení se Severní Koreou.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme