Pak Kun-hje opustila prezidentskou rezidenci. Jižní Koreu čekají nové volby

Sesazená jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje v neděli opustila prezidentský palác. U její soukromé rezidence hlídkovalo několik stovek policistů a sešli se tam její stoupenci. O odvolání Pak Kun-hje, kterou již dříve dočasně z funkce kvůli korupčnímu skandálu odstranil parlament, rozhodl v pátek ústavní soud. Od té doby Pak setrvávala v prezidentském paláci. Prostřednictvím člena své strany v první reakci na své odvolání popřela jakékoli pochybení. Pravda podle ní vyjde najevo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pak Kun-hje opouští prezidentský palác | Zdroj: Reuters

V neděli bylo vidět zřízence, jak z paláce stěhují do soukromého domu exprezidentky její osobní věci včetně televizoru, pračky či postele a dalšího nábytku.

Soudní rozhodnutí ukončilo mocenský boj, při němž byla Pak Kun-hje obviněna z podílu na korupci. Na počátku bylo skandální odhalení o prezidentčině důvěrnici Čche Son-sil. Ta je podezřelá, že využívala své vazby s hlavou státu a nutila jihokorejské firmy, aby darovaly miliony dolarů nadacím, které ona sama řídila. Do skandálu je zapletena také největší jihokorejská firma Samsung Group. Soud s jejím šéfem I Če-jongem začal ve čtvrtek.

Střety v ulicích Soulu. Boje odpůrců a příznivců obviněné prezidentky si vyžádaly už tři oběti

Číst článek

Od pátku se v Soulu konaly bouřlivé protesty, jejichž účastníci žádali zatčení bývalé prezidentky. Manifestují ale také její zastánci. Při protestech, kvůli nimž policie posílila své oddíly v ulicích metropole, přišli o život tři lidé.

Pak Kun-hje odjela z paláce večer místního času (11:00 SEČ). Před její soukromou rezidencí se shromáždilo několik set jejích stoupenců, kteří protestují proti rozhodnutí soudu. Počet přítomných policistů dohlížejících na pořádek některá média odhadla na tisíc.

Pak Kun-hje zároveň poprvé od pátku vydala k situaci první prohlášení, které přečetl člen její strany. Stejně jako v minulosti popřela pochybení a vyjádřila naději, že se pravda ukáže. "I když to potrvá, věřím, že pravda určitě vyjde najevo," sdělila. Poděkovala svým stoupencům a omluvila se, že se jí "nepodařilo splnit své prezidentské povinnosti".

Podle ústavy se musí nové prezidentské volby konat do 60 dnů. Za jejich favorita se zatím považuje opoziční politik Mun Če-in. Ten vyzval Jihokorejce k jednotě a slíbil, že země vstoupí do nové etapy svých dějin. Mun v minulosti vedl Jednotnou demokratickou stranu a podle průzkumů by ho nyní volilo 36 procent lidí.

"Jestliže nás moc svící dovedla tak daleko, musíme teď spolupracovat a dosáhnout naprostého vítězství," řekl Mun. Jihokorejci proti prezidentce několik měsíců pořádali masové večerní protesty, při nichž zapalovali svíčky. "Jižní Korea změnou režimu vstoupí do nové dějinné etapy," slíbil Mun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme