Pákistánské aerolinky vypraví první komerční let do Kábulu od nástupu Tálibánu

První komerční let do Kábulu po ovládnutí Afghánistánu islamistickým hnutím Tálibán spojí v pondělí afghánské hlavní město s pákistánskou metropolí Islámábád, oznámily dnes pákistánské aerolinie PIA. Veškeré civilní lety do Kábulu byly přerušeny 15. srpna poté, co moc v zemi převzal Tálibán. Podle letecké společnosti je o první letecké spojení do Kábulu zájem zejména mezi humanitárními pracovníky a novináři, uvedla agentura AFP.

Islámábád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

loutoun společnosti PIA | Zdroj: Reuters

„Máme všechna technická povolení pro letecké operace. Náš první komerční let zajistí stroj Airbus A320, odletí z Islámábádu do Kábulu 13. září. V tuto chvíli máme 73 zájemců o let,“ uvedl mluvčí PIA Abdulláh Hafíz Chán a doplnil, že poptávka po komerčním letu je „velmi povzbudivá“.

Pondělní let PIA bude prvním komerčním letem do Kábulu od stažení amerických a spojeneckých vojsk z Afghánistánu 30. srpna. Jeden mezinárodní let z Kábulu odletěl již čtvrtek, ovšem nebyl komerční. V pátek z Kábulu vzlétl stroj Qatar Airways se 158 cestujícími na palubě, převážel Američany, Němce, Kanaďany nebo Francouze. Ani na tento let ovšem nebylo možné si zakoupit letenku.

Po překvapivé a bleskové ofenzivě radikálního hnutí Tálibán, které v srpnu převzalo moc v Afghánistánu, Američané a jejich spojenci vypravili z kábulského letiště od 13. srpna celkem 778 evakuačních letů, na jejichž palubě bylo 124.334 lidí. Letiště bylo prakticky jedinou cestou ze země a v jeho okolí i přímo na letištní ploše panoval značný chaos. Provoz byl opakovaně přerušován.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme