Pákistánská armáda nasadí v den voleb 371 388 vojáků. Mají zajistit svobodné hlasování

V Pákistánu proběhnou 25. července volby a armáda k hlasovacím střediskům plánuje rozmístit 371 388 vojáků, což je pětinásobek počtu vojáků z roku 2013. O rozmístění ozbrojených sil požádala volební komise, jejich účelem je zajištění svobodného, spravedlivého a transparentního hlasování.

Islámábád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během voleb budou v Pákistánu rozmístěny stovky tisíc vojáků. | Foto: Omar Sanadiki | Zdroj: Reuters

O nasazení více než 371 000 vojáků - téměř třetiny celkového počtu ozbrojených sil - požádala volební komise, napsala agentura AP.

Sebevražedný útok v Pákistánu

Dvanáct mrtvých a několik desítek zraněných si vyžádal sebevražedný útok v úterý večer na předvolebním shromáždění v Péšávaru na severozápadě Pákistánu. Atentát byl podle agentury AFP spáchán na shromáždění opoziční Lidové národní strany (ANP). Mluvčí ANP před incidentem informoval, že se strana stala terčem výhrůžek v rámci kampaně před parlamentními volbami.

Vojáci budou zajišťovat bezpečnost u 85 000 volebních místností a vykonávat další povinnosti spojené s hlasováním. Zhruba 135 000 vojáků bylo za tímto účelem povoláno ze záloh, protože armáda by nemohla vyčlenit tolik vojáků z aktivní služby.

Nejvyšší vojenští představitelé ujistili, že vojáci nebudou zasahovat do hlasování, nikoho nebudou podporovat nebo se stavět proti některé z politických stran či kterémukoli kandidátovi.

Armáda a její rozvědka se staly terčem obvinění mezinárodních i pákistánských skupin na ochranu lidských práv, že zastrašují média ve snaze zabránit jim v kritice armády. Tu mnozí viní, že se snaží hrát dominantní roli v politice země.

Armáda vládla Pákistánu přímo či nepřímo po většinu ze 71 let jeho existence.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme