Pákistánská armáda nasadí v den voleb 371 388 vojáků. Mají zajistit svobodné hlasování

V Pákistánu proběhnou 25. července volby a armáda k hlasovacím střediskům plánuje rozmístit 371 388 vojáků, což je pětinásobek počtu vojáků z roku 2013. O rozmístění ozbrojených sil požádala volební komise, jejich účelem je zajištění svobodného, spravedlivého a transparentního hlasování.

Islámábád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Během voleb budou v Pákistánu rozmístěny stovky tisíc vojáků. | Foto: Omar Sanadiki | Zdroj: Reuters

O nasazení více než 371 000 vojáků - téměř třetiny celkového počtu ozbrojených sil - požádala volební komise, napsala agentura AP.

Sebevražedný útok v Pákistánu

Dvanáct mrtvých a několik desítek zraněných si vyžádal sebevražedný útok v úterý večer na předvolebním shromáždění v Péšávaru na severozápadě Pákistánu. Atentát byl podle agentury AFP spáchán na shromáždění opoziční Lidové národní strany (ANP). Mluvčí ANP před incidentem informoval, že se strana stala terčem výhrůžek v rámci kampaně před parlamentními volbami.

Vojáci budou zajišťovat bezpečnost u 85 000 volebních místností a vykonávat další povinnosti spojené s hlasováním. Zhruba 135 000 vojáků bylo za tímto účelem povoláno ze záloh, protože armáda by nemohla vyčlenit tolik vojáků z aktivní služby.

Nejvyšší vojenští představitelé ujistili, že vojáci nebudou zasahovat do hlasování, nikoho nebudou podporovat nebo se stavět proti některé z politických stran či kterémukoli kandidátovi.

Armáda a její rozvědka se staly terčem obvinění mezinárodních i pákistánských skupin na ochranu lidských práv, že zastrašují média ve snaze zabránit jim v kritice armády. Tu mnozí viní, že se snaží hrát dominantní roli v politice země.

Armáda vládla Pákistánu přímo či nepřímo po většinu ze 71 let jeho existence.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme