Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku zadrženou na letišti s heroinem

Pákistánský soud poslal na osm let a osm měsíců do vězení Češku Terezu H. zadrženou loni v lednu na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti kilogramy heroinu. Informovala o tom ve středu pákistánská televize Geo. Češka dostala kromě trestu odnětí svobody také pokutu ve výši 113 000 pákistánských rupií (asi 18 200 Kč).

Islámábád (Aktualizováno: 13:34 20. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češka, zadržená v lednu v Pákistánu vypověděla, že tam přijela studovat islám. | Foto: Repro YouTube

Kromě Češky byl obžalován ještě jeden muž, který není z České republiky a kterého soud zprostil viny. Verdikt oznámil soud v pákistánském městě Láhaur. Soudního stání se účastnila i zástupkyně velvyslanectví České republiky v Islámábádu. Právník Češky podle agentury AP uvedl, že jeho klientka se proti rozsudku odvolá.

Přijela jsem studovat islám, hájí se mladá Češka zadržená v Pákistánu kvůli pašování heroinu

Číst článek

„Pokud odsouzená Češka požádá u pákistánských úřadů o předání k výkonu trestu do České republiky, pak Česká republika poskytne všechny nezbytné kroky k tomu, aby mohla být Češka k výkonu trestu do ČR předána,“ řekl Radiožurnálu zástupce ředitele tiskového odboru Černínského paláce Robert Řehák.

V současné době však Praha nemá s Islámábádem uzavřenou smlouvu o předávání vězňů, kterou Pákistán podle svého právního řádu potřebuje. Česko s Pákistánci o této dohodě jedná.

Pákistánští celníci zadrželi jednadvacetiletou modelku Terezu H. z České republiky loni 10. ledna, údajně poté, co prošla přes dvě kontrolní stanoviště protidrogových jednotek cestou na let do Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Od jejího zadržení tak brzy uplyne rok.

Soud s Češkou zadrženou v Pákistánu zatím neskončil, informuje ministerstvo. Čeká ji další stání

Číst článek

Ze Spojených arabských emirátů se pak podle pákistánského tisku chystala pokračovat do Irska. Devět kilogramů drogy našli celníci v jejím kufru.

Pákistánský list Urdu Point napsal, že drogy, které Češka převážela, by měly na černém trhu hodnotu 150 milionů pákistánských rupií (24 milionů Kč).

Soud s obžalovanými začal loni v březnu a trval 14 měsíců. Žena několikrát změnila výpověď. Podle deníku Daily Pakistan s úřady spolupracovala a oznámila jména kompliců. Později tvrdila, že v Pákistánu chtěla studovat islám a o drogách nevěděla.

Posilovna

Soudní stání v případu byla plánována téměř každý týden, bývalo ale spíše překvapením, když se uskutečnila. Nejčastějším důvodem odročení byla nepřítomnost některé z důležitých osob, ať už svědků, státního zástupce, obhájce či přímo soudce.

Chtěl pomoct Češce obžalované v Pákistánu, proto vyhrožoval terorismem. Soud ho poslal na 40 měsíců do vězení

Číst článek

Pákistánská televize Geo ke své středeční zprávě o verdiktu připojila videonahrávku, na níž je vidět, jak Češka pláče. Případ pákistánská média po celý rok bedlivě sledovala a opakovaně Hlůškovou označovala za profesionální modelku.

Portál Urdu Point ve středu uvedl, že „českou modelku“ ve vězení znepokojovalo mimo jiné to, že hodně přibírá na váze. Za uplynulý rok to údajně bylo deset kilogramů. Češka prý prohlásila, že první věcí, kterou udělá po návratu do vlasti, bude návštěva posilovny.

České konzulární statistiky uvádějí, že v loňském roce bylo v zahraničí ve vazbě či výkonu trestu 943 občanů České republiky, z toho 111 za drogové delikty.

Václav Jabůrek, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme