Pákistán žádá Čínu o odpuštění části dluhů. Kvůli hedvábné stezce stavěl elektrárny, které nepotřebuje

Pákistán není schopen splácet svůj dluh Číně, a žádá ji proto o odpuštění některých splátek. Obě země spolu uzavřely řadu dohod, týkajících se výstavby a provozování elektráren a rozvodných sítí, které souvisí s projektem Nové hedvábné stezky. Ten ale nepokračuje tak, jak se předpokládalo, a dluhy Pákistánu rostou.

Tento článek je více než rok starý.

Islámábád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Elektrárna nedaleko pákistánského Karáčí

Elektrárna nedaleko pákistánského Karáčí | Foto: Akhtar Soomro | Zdroj: Reuters

Pákistán má problém se zaplacením zatím poslední částky – bezmála šesti miliard dolarů – do společného energetického fondu s Čínou.

Černá Hora se dostala do finančních kleští kvůli stavbě předražené dálnice Číňany

Číst článek

Ten byl naprojektován na pokrytí nákladů pro stavbu elektráren a rozvodných sítí, které teď ale nikdo nepotřebuje, protože Pákistán má elektřiny dost a přebytky nemá kam prodávat.

Během příštích dvou let se i s úroky může pákistánský dluh vůči Číně vyšplhat až k hranici dvanácti miliard dolarů.

Pákistán má navíc dluhy ještě z předchozích let a například Mezinárodní měnový fond odhaduje, že do dvou let můžou dvakrát přesáhnout hodnotu celého hrubého domácího produktu země.

David Jakš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme