Jih Pákistánu zasáhla epidemie HIV, postiženy jsou zejména děti

Více než 600 případů onemocnění virem HIV zaznamenali lékaři minulý měsíc na jihu Pákistánu, tři čtvrtiny postižených jsou děti. Příčina nákazy virem, který způsobuje nemoc AIDS, zatím není jasná. Podle zpravodajského webu BBC News se ale epidemie v oblasti objevila i v minulosti.

Islámábád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Příčinou epidemie HIV je zřejmě používání infikovaných nástrojů na místních klinikách. (ilustrační foto) | Zdroj: Wikimedia Commons | CC0 Public domain,©

První případy dětí s HIV zaznamenali lékaři v městečku v provincii Sindh už v únoru. Místní úřady následně zřídily zvláštní zdravotnické centrum, kde se jen od konce dubna nechalo testovat více než 18 400 lidí. Drtivá většina nakažených jsou děti ve věku od jednoho měsíce do 15 let.

Podruhé v historii. Britský pacient se po transplantaci zřejmě zbavil viru HIV, hlásí vědci

Číst článek

„Jsou tři způsoby, jak se dítě může nakazit. Během kojení, pokud matka má tento virus, během krevní transfúze, nebo při ošetření infikovanými chirurgickými nástroji či injekčními stříkačkami,“ uvedla jedna z lékařek v místní nemocnici. Podle ní většina matek nakažených dětí byla HIV negativní a krevní transfúzi podstoupilo jen několik dětí. Příčinou epidemie je tak zřejmě používání infikovaných nástrojů na místních klinikách.

Úřady uzavřely po celé provincii zhruba 500 zdravotnických zařízení, které fungovaly bez řádného povolení.

Podobná epidemie propukla v oblasti už v roce 2016. Odborníci tehdy zaznamenali 1521 případů nakažených virem HIV, většina z nich byli muži. Spekuluje se, že onemocnění rozšířily prostitutky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme