Růst napětí v Kašmíru. Indické rakety zabily šest civilistů, Pákistán oznámil sestřelení dvou letadel

Pákistánská armáda oznámila, že nad částí Kašmíru, kterou ovládá, ve středu sestřelila dva indické letouny a následně zajala dva indické piloty. Krátce předtím pákistánské úřady sdělily, že rakety vypálené indickou armádou do pákistánské části Kašmíru zabily ve středu šest civilistů a několik dalších zranily.

Dillí/Islámábád (Aktualizováno: 11:06 27. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí pákistánské armády uvedl, že protivzdušná obrana sestřelila nad pákistánským územím dvě indická vojenská letadla | Foto: Danish Ismail | Zdroj: Reuters

Podle agentury AP pákistánský úřad civilního letectví v reakci na stupňující se napětí mezi Indií a Pákistánem uzavřel vzdušný prostor země pro veškeré komerční lety. Letiště v oblasti uzavírá také Indie. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo vyzval obě jihoasijské země, aby nestupňovaly vojenskou aktivitu.

Mluvčí pákistánské armády uvedl, že protivzdušná obrana sestřelila ve středu nad pákistánským územím dvě indická vojenská letadla. Jedno z nich údajně dopadlo na Pákistánem ovládanou část Kašmíru, druhé do části, kterou kontroluje Indie.

Podle pákistánského armádního mluvčího byli v Pákistánu zadrženi dva piloti ze sestřeleného indického letounu. Jeden z nich je ve vazbě a druhý, který utrpěl zranění, byl hospitalizován. Závažnost jeho zranění pákistánská armáda neupřesnila.

In response to PAF strikes this morning as released by MoFA, IAF crossed LOC. PAF shot down two Indian aircrafts inside Pakistani airspace. One of the aircraft fell inside AJ&K while other fell inside IOK. One Indian pilot arrested by troops on ground while two in area: DG ISPR

07:48 – 27. 02. 2019

1943 7679

Zpráva o sestřelení indických letadel přišla krátce poté, co pákistánská policie oznámila, že při ostřelování raketami indické armády zahynulo ve městě Kotli v pákistánské části Kašmíru šest lidí včetně dětí a řada dalších osob utrpěla zranění. Několik tisíc obyvatel pohraniční oblasti bylo evakuováno a školy zde byly uzavřeny.

Indické vzdušné síly pákistánskou zprávu o sestřelení letadel nepotvrdily. Indická policie pouze uvedla, že se v Kašmíru zřítil jeden indický vojenský letoun; podle některých zdrojů šlo o vrtulník. Při neštěstí, jehož příčinu úřady nezveřejnily, zahynuli dva členové posádky a jeden civilista.

Pákistán a Indie se o oblast Kašmíru dlouhodobě přou. Obě země si činí nárok na celý region, každá z nich ale v současnosti ovládá jen jeho část. Vztahy mezi Pákistánem a Indií se vyostřily před dvěma týdny po sebevražedném atentátu v indické části Kašmíru, při němž přišlo o život 40 členů indické polovojenské policie. Dillí z podílu na útoku obvinilo Islámábád.

V noci na úterý podnikla indická vojenská letadla nálet na pákistánské území. Indie uvedla, že terčem byl výcvikový tábor islamistického hnutí Džajše Muhammad, které se k sebevražednému atentátu v Kašmíru přihlásilo, a že při útoku zahynulo velké množství radikálů. Podle pákistánských úřadů si akce žádné oběti nevyžádala.

Ve středu naopak vzdušný prostor nad indickou částí Kašmíru narušila tři pákistánská letadla. Poté, co k nim vyletěly indické stroje, se pákistánské letouny stáhly. Kvůli incidentu bylo na tři hodiny uzavřeno letiště ve Šrínagaru, letní metropoli indického státu Džammú a Kašmír, a tři další letiště v sousedních indických státech.

Pákistánský ministr zahraničí operaci armády své země potvrdil a uvedl, že měla ukázat, že Pákistán je schopen a připraven se bránit. Letadla podle něj zasáhla v Indii několik cílů, údery si ale nevyžádaly oběti na životech.

S ohledem na rostoucí napětí mezi jihoasijskými jadernými mocnostmi ve středu se svými protějšky z obou států hovořil americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Vyzval Dillí a Islámábád, aby nestupňovaly vojenskou aktivitu. Indická ministryně zahraničí ujistila, že její země si eskalaci nepřeje. Totéž řekl i její pákistánský kolega.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme