Pákistán propustil sestřeleného indického pilota. Na hranicích ho čekaly zástupy obdivovatelů

Pákistán v pátek na znamení dobré vůle do Indie vrátil sestřeleného indického pilota, informovala agentura Reuters. Jeho propuštění slíbil ve čtvrtek pákistánský premiér Imran Chán, který chtěl tímto „mírovým gestem“ přispět k uklidnění napjaté situace ve sporné oblasti Kašmíru.

Láhaur (Pákistán) (Aktualizováno: 18:04 1. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Konvoj se zajatým indickým pilotem | Foto: K.M. Chaudary | Zdroj: ČTK/AP

Pilot byl ihned poslán na lékařskou prohlídku. „Je to nezbytná kontrola, protože se katapultoval z letadla,“ řekl reportérům na hranici, kde se předání odehrálo, zástupce indického letectva.

Jako mírové gesto propustíme sestřeleného indického pilota, oznámil Pákistán. Napětí ale trvá

Číst článek

„Čekáme tady už od čtyř hodin ráno. Jeho propuštění pořád odkládají. Budeme tady čekat třeba do půlnoci nebo celou noc. Je to náš hrdina,“ řekl reportérům agentury ANI jeden z Indů na hraničním přechodu.

Mig-21 dlouholetého velitele letky sestřelilo pákistánské letectvo ve středu, když pronásledoval narušitele indického vzdušného prostoru.

Jeho propuštění nazval pákistánský premiér Imran Chán mírovým gestem ve snaze uklidnit novou krizi mezi oběma zeměmi, které patří k jaderným mocnostem.

Indická armáda původně chtěla pro pilota do Pákistánu vyslat speciální letadlo. Islámábád to ale odmítl.

Situace v Kašmíru je napjatá už od poloviny února, kdy pákistánští sebevražední atentátníci zabili 40 příslušníků polovojenské policie v indické části.

V noci na pátek se v Kašmíru přes hranice znovu střílelo. Podle indické armády palba zranila jednu civilistku. K uklidnění situace vyzývají Spojené státy i Rusko. Obě země také nabízejí pomoc při vyjednávání.   

Matěj Štýs, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme