Radikální muslimové protestují v Pákistánu druhým dnem proti osvobození křesťanky

Radikální muslimové ve čtvrtek druhým dnem vyšli do ulic velkých pákistánských měst a blokovali silnice na protest proti středečnímu rozhodnutí nejvyššího soudu, který osvobodil křesťanku odsouzenou v roce 2010 k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda. Kvůli protestům byla uzavřena řada škol.

Islámábád Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V jihopákistánském Karáčí stovky demonstrantů z islamistické strany Tehríke Labajk (TLP) zablokovaly klíčové silnice, obdobné protesty jsou hlášeny i z města Láhaur na východě země, napsala agentura Reuters.

Demonstranti na protest také zapalovali pneumatiky. Soukromé školy v obou městech byly uzavřeny, stejně jako v metropoli Islámábádu.

Pákistán osvobodil křesťanku odsouzenou k smrti za rouhání. Islámští duchovní svolávají věřící do ulic

Číst článek

Asia Bibiová se stala první ženou, která byla odsouzena k trestu smrti podle přísných pákistánských zákonů o rouhání. Její bratr ve čtvrtek uvedl, že Bibiová čeká na oficiální propuštění a následně plánuje opustit zemi. Podle bratra by nebyla Bibiová v Pákistánu v bezpečí. „Nemá jinou možnost než odejít ze země,“ prohlásil.

Manžel Bibiové Ašik Masíh se v polovině října vrátil s dětmi z Británie do Pákistánu a čeká, až se k nim bude jeho žena moci připojit, dodal bratr. Manželé společně vychovávají pět dětí - tři má Masíh z prvního manželství, další dvě má s Bibiovou.

Střety s policií

Bibiová byla zatčena v roce 2009 po hádce s muslimskými ženami, které odmítly napít se z nádoby, jíž se předtím dotkla křesťanka. Krátce nato Bibiovou obvinily, že urazila proroka Mohameda. Rodina a právníci Bibiové tvrdí, že nikdy proroka neurazila, a poukazují při tom na protichůdné výpovědi svědků. Podle soudců nejvyššího soudu nebyli státní zástupci schopni dokázat, že Bibiová porušila zákon.

Tvrdé zastánce islámu verdikt soudu rozhořčil a vyzývají, aby byla Bibiová veřejně oběšena. Více než tisícovka nespokojenců ve čtvrtek - stejně jako ve středu - zablokovala hlavní tah mezi metropolí Islámábádem a nedalekým Rávalpindí. Na různých místech východní provincie Paňdžáb se stovky demonstrantů střetly s policií.

Reforma justice

Pákistánský premiér Imran Chán přitom ve středečním večerním televizním projevu vyzýval obyvatele ke klidu a k respektování rozhodnutí soudu.

Novým pákistánským premiérem byl zvolen Imran Chán. Kriketová hvězda složí přísahu v sobotu

Číst článek

„Nedovolíme, aby byly páchány škody. Nedovolíme blokování dopravy,“ řekl politik, který v minulosti proslul jako špičkový hráč kriketu. Jeho projev následoval po výzvách předsedy islamistické strany Tehríke Labajk, který žádal svržení premiéra Chána a smrt pro předsedu nejvyššího soudu a další dva soudce, kteří trest smrti zvrátili. „Jejich osobní strážci, řidiči nebo kuchaři by je měli zabít,“ řekl.

Islámský duchovní Háfiz Saíd, kterého Spojené státy a Indie viní z přípravy teroristických útoků v indické finanční metropoli Bombaji se 166 oběťmi z roku 2008, vyzval k novým protestům v pátek. Uskutečnit by se podle něj měly po pátečních modlitbách.

Opoziční poslanci naopak ve čtvrtek v parlamentu vyzvali k reformě justice a kontroverzního pákistánského zákona o rouhačství, aby lidé jako Bibiová netrávili dlouhé roky ve vězení, napsala agentura AP.

Great news! Pakistan’s Supreme Court has overturned the conviction of #AsiaBibi, the Christian woman imprisoned for 9 years on blasphemy charges. Hopefully, she & her family can get safe refuge out of Pakistan. God bless her & her family for all of the suffering they’ve endured.

06:00 – 31. 10. 2018

166 373

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme