Radikální muslimové protestují v Pákistánu druhým dnem proti osvobození křesťanky

Radikální muslimové ve čtvrtek druhým dnem vyšli do ulic velkých pákistánských měst a blokovali silnice na protest proti středečnímu rozhodnutí nejvyššího soudu, který osvobodil křesťanku odsouzenou v roce 2010 k trestu smrti za urážku islámského proroka Mohameda. Kvůli protestům byla uzavřena řada škol.

Islámábád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V jihopákistánském Karáčí stovky demonstrantů z islamistické strany Tehríke Labajk (TLP) zablokovaly klíčové silnice, obdobné protesty jsou hlášeny i z města Láhaur na východě země, napsala agentura Reuters.

Demonstranti na protest také zapalovali pneumatiky. Soukromé školy v obou městech byly uzavřeny, stejně jako v metropoli Islámábádu.

Pákistán osvobodil křesťanku odsouzenou k smrti za rouhání. Islámští duchovní svolávají věřící do ulic

Číst článek

Asia Bibiová se stala první ženou, která byla odsouzena k trestu smrti podle přísných pákistánských zákonů o rouhání. Její bratr ve čtvrtek uvedl, že Bibiová čeká na oficiální propuštění a následně plánuje opustit zemi. Podle bratra by nebyla Bibiová v Pákistánu v bezpečí. „Nemá jinou možnost než odejít ze země,“ prohlásil.

Manžel Bibiové Ašik Masíh se v polovině října vrátil s dětmi z Británie do Pákistánu a čeká, až se k nim bude jeho žena moci připojit, dodal bratr. Manželé společně vychovávají pět dětí - tři má Masíh z prvního manželství, další dvě má s Bibiovou.

Střety s policií

Bibiová byla zatčena v roce 2009 po hádce s muslimskými ženami, které odmítly napít se z nádoby, jíž se předtím dotkla křesťanka. Krátce nato Bibiovou obvinily, že urazila proroka Mohameda. Rodina a právníci Bibiové tvrdí, že nikdy proroka neurazila, a poukazují při tom na protichůdné výpovědi svědků. Podle soudců nejvyššího soudu nebyli státní zástupci schopni dokázat, že Bibiová porušila zákon.

Tvrdé zastánce islámu verdikt soudu rozhořčil a vyzývají, aby byla Bibiová veřejně oběšena. Více než tisícovka nespokojenců ve čtvrtek - stejně jako ve středu - zablokovala hlavní tah mezi metropolí Islámábádem a nedalekým Rávalpindí. Na různých místech východní provincie Paňdžáb se stovky demonstrantů střetly s policií.

Reforma justice

Pákistánský premiér Imran Chán přitom ve středečním večerním televizním projevu vyzýval obyvatele ke klidu a k respektování rozhodnutí soudu.

Novým pákistánským premiérem byl zvolen Imran Chán. Kriketová hvězda složí přísahu v sobotu

Číst článek

„Nedovolíme, aby byly páchány škody. Nedovolíme blokování dopravy,“ řekl politik, který v minulosti proslul jako špičkový hráč kriketu. Jeho projev následoval po výzvách předsedy islamistické strany Tehríke Labajk, který žádal svržení premiéra Chána a smrt pro předsedu nejvyššího soudu a další dva soudce, kteří trest smrti zvrátili. „Jejich osobní strážci, řidiči nebo kuchaři by je měli zabít,“ řekl.

Islámský duchovní Háfiz Saíd, kterého Spojené státy a Indie viní z přípravy teroristických útoků v indické finanční metropoli Bombaji se 166 oběťmi z roku 2008, vyzval k novým protestům v pátek. Uskutečnit by se podle něj měly po pátečních modlitbách.

Opoziční poslanci naopak ve čtvrtek v parlamentu vyzvali k reformě justice a kontroverzního pákistánského zákona o rouhačství, aby lidé jako Bibiová netrávili dlouhé roky ve vězení, napsala agentura AP.

Great news! Pakistan’s Supreme Court has overturned the conviction of #AsiaBibi, the Christian woman imprisoned for 9 years on blasphemy charges. Hopefully, she & her family can get safe refuge out of Pakistan. God bless her & her family for all of the suffering they’ve endured.

06:00 – 31. 10. 2018

157 357

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme