Pákistán poskytl Číně přístup k americké neviditelné helikoptéře

Islamabád poskytl Číňanům přístup k troskám speciální americké helikoptéry, která havarovala v květnu v Pákistánu. Stroj použilo americké komando při útoku proti Usámovi Bin Ládinovi. Helikoptéra byla údajně vybavena nejmodernější technologií, která znemožňuje zachycení radarem. Píše o tom deník Financial Times.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

F 117 Nighthawk

F 117 Nighthawk | Foto: FAS

Podle nejmenovaného armádního zdroje mají Spojené státy informace o tom, že Pákistán dovolil čínským vojákům a inženýrům přístup k havarované americké helikoptéře Black Hawk v Abbottábádu. Číňané mohli údajně trosky vyfotografovat a vzít si kousek z opláštění stroje, díky kterému je pro radary neviditelný.

Mohli by tak podle vojenského analytika Martina Kollera získat informace o technologii, která dokáže i helikoptéru skrýt na radarech. V případě letadel díky zakrytým motorům nelze zachytit točící se turbíny. U vrtulníku ale nelze zakrýt rotor, který ji drží ve vzduchu.

Vrtulník byl poškozen při květnovém zásahu na teroristu Bin Ládina. Podle fotografií, které se dostaly na veřejnost, stroj připomíná letadla s technologií Stealth, která znemožňuje zachycení radarem.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Dopoledním Radiožurnálu hovořila o incidentu v Pákistánu zpravodajka v Asii Kateřina Procházková

Washington dosud existenci těchto neviditelných vrtulníků tajil. Americké jednotky podle zdroje Financial Times jistě věděly, proč vrtulník vyhodily do povětří poté, co měl v Pákistánu poruchu a zřítil se.

Čína však technologii Stealth okopírovala údajně už před 12 lety z trosek amerického bombardéru zničeného v Jugoslávii. Čínský vojenský letoun J-20, který Peking vyvíjí, totiž obsahuje právě komponenty ze zničeného bombardéru F-117 Stealth.

Pákistán je strategickým partnerem Spojených států, a tento incident by mohl ohrozit již tak křehké vztahy mezi oběma zeměmi. Naposledy byly narušeny květnovým útokem Američanů na Usámu Bin ládina v Abbottábádu.

Reakce se neočekává

Martin Koller si ale myslí, že se žádná odezva Spojených států očekávat nedá. "Proti Číně určitě ne, a proti Pákistánu to je velmi složité, protože Pákistán je v podstatě stále spojencem Spojených států v boji proti mezinárodnímu terorismu, je to určitá základna pro boj proti teroristům v Afghánistánu, takže tam jsou také obtížné nějaké sankce, a dnes prokazovat, jestli tam Číňané byli nebo nebyli, bude asi poměrně velký problém."

Podle Kollera tak tato událost vztahy mezi oběma zeměmi nenaruší.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vojenský analytik Martin Koller hodnotí dopady události v Pakistánu na Rádiu Česko

Událost naopak pomůže Islamabádu upevnit přátelství s Pekingem, kterého považuje za velkého spojence už více než 50 let. Konkrétně od doby kdy Pákistán jako první uznal Čínskou lidovou republiku a popřel Tchaj-wan.

Čína Pákistánu jeho podporu náležitě vynahrazuje investicemi do nejrůznějších komerčních projektů a pomocí při vyzbrojování. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že to byla právě Čína, která prodala Pákistánu technologie na výrobu jaderných zbraní.

Jak ale říká Martin Koller, blíže k Pekingu než k Washingtonu Pákistán nemá. "Pakistán samozřejmě spolupracuje s různými státy, a popravdě řečeno oni vyvíjejí společně s Číňany různé typy letadel, takže na tom vlastně není nic tak divného, co se stalo. Na druhé straně Pákistán je poměrně značným příjemcem americké vojenské pomoci, takže tam je to poměrně složité, ale ono je to složité i v případě Číny," uzavírá.

Kateřina Procházková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme