Pákistán potvrdil vůli bojovat proti extremistům

Na indicko-pákistánské hranici došlo k dalším přestřelkám mezi vojáky obou znesvářených států. Napětí nicméně poněkud opadlo po televizním projevu pákistánského prezidenta Parvíze Mušarafa. Ten vyjádřil odhodlání tvrdě postupovat vůči muslimským extremisům na území Pákistánu, zároveň ale potvrdil, že v případě konfliktu s Indií jsou jeho vojáci připraveni bojovat do poslední kapky krve. Indie podle něj musí problém Kašmíru vyřešit mírovými prostředky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pákistánský voják | Foto: ČTK/AP

Mušaraf oznámil, že zakázal činnost dvou kašmírských separatistických skupin, Laškare tajjaba a Džajše Muhammad, které jsou obviněné z útoku na indický parlament minulý měsíc. Prezident ale vyloučil možnost, že by zatčení pákistánští extremisté byli vydáni Indii. Podle pákistánské hlavy státu se islámské náboženské školy budou muset úředně zaregistrovat.

Ještě před prezidentovým televizním vystoupením pákistánské bezpečnostní síly, údajně preventivně, pozatýkaly několik desítek představitelů militantních islámských skupin. Podle agentury AP bylo zatčeno 30, podle Reuters 50 lidí. Většina zadržených je z radikální muslimské organizace Sipahe Sabaha Pakistan a z řad jejího šíitského rivala Tehríke Džafría Pakistan. Zatčeni však byli i někteří představitelé skupin, které bojují proti indické nadvládě nad Kašmírem.

Indičtí představitelé s oficiální reakcí na Mušarafův projev nespěchají. Indická vláda byla už dříve vyzvána Spojenými státy a Británií, aby se snažila s Pákistánem hledat cesty ke snížení napětí. Dillí opakuje, že silná slova o potírání terorismu v Pákistánu musí být nahrazena činy, a trvá na vydání 20 nejhledanějších islámských extremistů spojovaných s protiindickými násilnými akcemi. Zároveň odmítá zprostředkovatelské iniciativy OSN a nadále udržuje mobilizovaná vojska na pákistánských hranicích v pohotovosti. Indie, která má nad Pákistánem vojenskou převahu, také v minulých dnech potvrdila, že je připravena na všechny alternativy dalšího vývoje.

Podle nejmenovaného představitele amerického ministerstva zahraničí by projev pákistánského prezidenta mohl být základem pro snížení napětí.

Jiří Hošek, Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme