Pákistán požádal Česko o pomoc

Pákistán přijal českou nabídku pomoci při odstraňování následků ničivého zemětřesení. To v sobotu ráno zničilo celé obce na pomezí Indie a Pákistánu. Vyžádalo si přes 20 tisíc obětí v Pákistánu a další dva tisíce v Indii. Podle odhadů úřadů si však vyžádalo až 40 tisíc mrtvých a 60 tisíc zraněných. Nejhorší prognózy mluví dokonce až o 50 tisících mrtvých. Pomocné a humanitární organizace kromě toho odhadují, že zemětřesení o síle 7,7 stupně Richterovy škály připravilo o střechu nad hlavou zhruba dva a půl milionu lidí. Oblasti začíná sužovat hladomor, chybí pitná voda. Svět se mobilizuje k rychlé momentální humanitární akci v postižených oblastech.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vrtulník odváží zraněné po zemětřesení

vrtulník odváží zraněné po zemětřesení | Zdroj: ČTK

Kašmír se změnil v pohřebiště, říkají obyvatelé postižených oblastí. Nejhorší katastrofa v dějinách samostatného Pákistánu - tak hodnotí neštěstí Pákistánští politici.

"Při každém odkrytém kilometru sutin se objevují další a další oběti. Záchranné práce jsou v plném proudu, všichni jedou na sto procent. Veškeré zdejší záchranářské prostředky, které jsou k dispozici, jsou nasazeny. Škody byly veliké, likvidace následků jde zatím velmi, velmi pomalu," přiblížila situaci v zemi zástupkyně českého velvyslance v Islamabádu Dana Denková.

Do oblasti směřuje humanitární pomoc

Nejhůř bylo zasažené správní středisko pákistánského Kašmíru Muzaffarábád. Podle zpráv agentur je ze sedmdesáti procent zničeno. Pod troskami budov přišlo o život jedenáct tisíc jeho obyvatel. Zahraniční týmy z mnoha zemí dorazily už do hlavního města Islamabádu. Těžko se ale dostávají do nepřístupných horských oblastí.

Pákistán žádá hlavně o vrtulníky, kterými by bylo možné dopravit pomoc do zasažených oblastí. Priority záchranářů shrnul pro televizi BBC pákistánský prezident Parvíz Mušaraf. "Úkolem číslo jedna je dostat z pod trosek co nejvíce lidí, proto potřebujeme hodně záchranářů a také zdrojů energie pro stroje. Další věcí, která je teď nutně potřeba, je zdravotní péče. Potřebujeme léky a zdravotníky. Hlavně chirurgy, kteří by operovali postižené přímo na místě. Raději, než abychom je transportovali do vzdálených nemocnic. Až tuto první fázi záchranných prací zvládneme, budeme potřebovat hlavně stany a přikrývky," řekl prezident Mušaraf.

Jeho vláda přijala českou nabídku pomoci, přičemž o její formě a rozsahu rozhodne v úterý meziresortní krizový štáb, který zasedne na ministerstvu zahraničí. "Pákistánská vláda požádala českou vládu o stany, potravinovou pomoc a léky. Naopak, co se týče záchranných týmů, tak ty už v dané oblasti operují, je jich dostatek a pákistánská vláda už jejich přítomnost nevyžaduje," upřesnil Richard Krpač z tiskového oddělení resortu zahraničí.

Česká republika chce na humanitární pomoc Pákistánu a přilehlým regionům dát 25 milionů korun. Pět milionů korun už uvolnila. O zbytku má ve středu rozhodnout vláda. Na katastrofu reagovaly také české humanitární organizace. Zatím do oblasti posílají finanční prostředky. Soustředit se chtějí na následnou pomoc při obnově regionu. Sbírky vyhlásily společnosti Člověk v tísni, ADRA, Český Červený kříž nebo Česká katolická charita.

Světová zdravotnická organizace oznámila, že Pákistánu poskytla dvě soupravy zdravotnických pomůcek, které by měly na čtvrt roku zajistit základní lékařské potřeby pro dvacet tisíc osob. Mnoho států světa posílá materiální pomoc i peníze. Spojené státy ihned poskytly Pákistánu osm vrtulníků a slíbily 50 milionů dolarů. Kuvajt hodlá pomoci dvojnásobnou částkou.

Na místo katastrofy se chystají i liberečtí záchranáři

Do Pákistánu je připraveno okamžitě odletět 30 členů liberecké humanitární organizace Hand for Help. Lékaři, zdravotníci a také technici tam chtějí podle mluvčí Jany Eichlerové vybudovat mobilní ambulanci pro zraněné a nemocné, která se už dříve osvědčila při zemětřesení v íránském Bámu a také na Srí Lance, postižené katastrofální vlnou tsunami.

"Uvažujeme o tom, že bychom vyslali dětskou polní ambulanci, tak jak to bylo na Srí Lance. Ministerstvo zahraničí nás požádalo, abychom jim poslali projekt a přibližnou kalkulaci s tím, že to ve středu projedná vláda."

Do postižených oblastí je připravena poslat stany, přikrývky a další materiál také česká armáda. Pokud bude třeba, může pomoc přepravit vlastním dopravním letadlem. Oznámil to ministr obrany Karel Kühnl. Podle něj je vojsko připraveno zaslat humanitární zásilku i do Guatemaly, kterou minulý týden zasáhl ničivý hurikán a kde zkázu dokončily sesuvy půdy.

Čeští horolezci, kteří byli po sobotním zemětřesení v Pákistánu pohřešováni, byli nalezeni a jsou podle ministra zahraničí v pořádku. Nacházejí se v oblasti pod osmitisícovkou Nanga Parbat, tedy asi 300 kilometrů od epicentra zemětřesení.

Pavel Novák, Marika Táborská, Renáta Prátová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme