Pákistán přesunuje jednotky k indické hranici

Pákistán přemisťuje tisíce vojáků od afghánské hranice k indické. Armáda zrušila svým vojákům dovolené a nařídila jim, aby se kvůli napětí v indicko-pákistánských vztazích hlásili do služby. Ve stavu nejvyšší pohotovosti je také pákistánské letectvo. Indie vyzvala své občany, aby ve vlastním zájmu necestovali do Pákistánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

indičtí vojáci na hranici s Pákistánem | Zdroj: ČTK

Vrcholní představitelé obou zemí válečný konflikt mezi oběma zeměmi vylučují, pákistánský premiér Yousuf Raza Gilani ale dnes prohlásil, že v případě napadení použije Pákistán plnou svoji sílu.

Vztahy mezi oběma jadernými mocnostmi jsou nejhorší od prosince roku 2001, kdy stály doslova na prahu války. Tehdy ozbrojenci z Kašmíru zaútočili na indický parlament v Dillí a stopy teroristů vedly rovněž do Pákistánu.

Napětí mezi oběma zeměmi už přijela uklidňovat americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová i britský premiér Gordon Brown. Indie a Pákistán se za jedenašedesát let své existence střetly ve třech válkách, naposledy v roce 1971.

Martin Hromádka, Jaromír Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme