Pákistán má nového prezidenta. Poslanci zvolili zubaře Alvího, kandidáta premiéra Chána

Novým pákistánským prezidentem byl zvolen Árif Alví, kandidát Hnutí za spravedlnost (PTI) premiéra Imrana Chána. To tak dále posílilo svou moc v zemi, informovala ve středu agentura AP.

Islámábád Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový pákistánský prezident Árif Alví.

Nový pákistánský prezident Árif Alví. | Foto: AP/Anjum Naveed | Zdroj: ČTK

Nového prezidenta vybíralo v úterý volební shromáždění složené z členů obou komor pákistánského parlamentu a sněmů čtyř pákistánských provincií. Alví, jehož vítězství se všeobecně očekávalo, nahradí ve funkci dosavadní hlavu státu Mamnúna Husajna, jehož mandát skončí 9. září.

Indie a Čína oteplují vztahy a sbližují armády. Jakou roli v tom hraje Pákistán?

Číst článek

Alvího největšími soupeři byli Aitzáz Ahsan, který kandidoval za opoziční Pákistánskou lidovou stranu, a islamista Mauláná Fazlúr Rahmán, který je přívržencem hnutí Tálibán a odpůrcem Spojených států.

V horní a dolní komoře parlamentu získal Alví 212 hlasů, Rahmán 131 a Ahsan 81 hlasů, oznámila podle AP pákistánská volební komise. Alví si připsal nejvíc hlasů také ve čtyřech provinčních sněmech.

„Nebudu pouze reprezentantem jedné strany, ale prezidentem celého Pákistánu,“ slíbil otec čtyř dětí Alví, který strávil část studií ve Spojených státech a je původním povoláním zubař.

Prezident má v Pákistánu převážně ceremoniální funkci, reálnou moc drží premiér, kterým se před dvěma týdny stal dřívější slavný hráč kriketu Imran Chán. Jeho Hnutí za spravedlnost dostalo nejvíce hlasů v červencových parlamentních volbách.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme